همه آنچه که نیاز دارید درباره سمعک بدانید

انتخاب بهترین سمعک، به عوامل متعددی نظیر نوع و میزان کم شنوایی، سبک زندگی و نوع فعالیتهای شغلی و … بستگی دارد. سمعک ها، تجهیزات الکترونیکی بسیار کوچکی هستند که در طول سالیان اخیر پیشرفتهای چشمگیری را شاهده بوده اند و می توانند بهتر از قبل، تجربه شنیداری لذت بخش و مطلوبی را در محیطهای مختلف برای شما فراهم سازند و تقریبا می توان اذعان داشت که برای هر نوع افت شنوایی، سمعک مناسب را می توان تهیه کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی جهت انتخاب بهترین سمعک، با کلینیک شنوایی نسیم قیطریه تماس بگیرید.

سمعک چیست؟     

امروزه سمعکها، به کامپیوترهای بسیار کوچکی تبدیل شده اند که در داخل مجرا و یا بیرون گوش قرار می گیرند و بطور انتخابی صداهای دریافتی را پردازش و تقویت می کنند. معمولا تمامی سمعک ها از اجزای زیر تشکیل می شوند:

  • یک یا چند میکروفون برای دریافت صدا
  • یک پردازشگر برای تقویت و پردازش صداهای دریافتی توسط میکروفون
  • بلندگو (رسیور) برای ارسال سیگنالهای صوتی تقویت شده به گوش
  • باتری که به عنوان منبع تغذیه عمل می کند.

انواع سمعک از لحاظ نحوه قرار گیری در گوش

امروزه سمعک ها در انواع و شکلهای مختلفی توسط سازندگان سمعک، تولید می شوند که بسته به نیازهای شخصی و نوع و میزان کم شنوایی شما، می توان بهترین سمعک را از بین طیف وسیعی از سمعک ها انتخاب کرد.

سمعک های پشت گوشی

نام انگلیسی: Behind The Ear – BTE

سمعک های پشت گوشی در قسمت بالا و پشت لاله گوش قرار می گیرند و صدای پردازش شده توسط یک لوله پلاستیکی شفاف از سمعک به گوش منتقل می شود. این لوله پلاستیکی بسیار نازک، به قالب گوش و یا یک پوشش نرم سیلیکونی متصل می شود.

سمعک های گیرنده داخل گوش/ کانال گوش

نام انگلیسی: Receiver In The Ear (RITE) و یا Receiver In the Canal (RIC)

سمعک های گیرنده داخل گوش (به آنها سمعک های گیرنده داخل کانال گوش نیز گفته می شود) نظیر سمعک های پشت گوشی، در بالا و پشت گوش شما قرار می گیرند با این تفاوت که در این سمعک ها، به جای انتقال صدای پردازش شده و تقویت شده از طریق لوله پلاستیکی، سیگنال الکتریکی صدا از طریق یک سیم بسیار باریک به یک بلندگوی بسیار کوچک (رسیور / گیرنده) که داخل کانال گوش قرار گرفته است، منتقل می شود. بلندگو، سیگنال الکتریکی دریافت شده را به صدا تبدیل می کند و شخص می تواند صدا را که مستقیما داخل کانال گوشش پخش می شود را بشنود.

سمعک های داخل گوشی

نام انگلیسی: In The Ear (ITE)

سمعک های داخل گوشی با قالب گیری از گوش فرد و بطور سفارشی برای او ساخته می شوند و درون گوش خارجی قرار می گیرند و به راحتی قابل دید هستند.

سمعک های داخل کانال (مجرا) گوش

نام انگلیسی: In The Canal (ITC)

سمعک های داخل کانال گوش با قالبگیری از مجرای گوش، بطور سفارشی ساخته می شوند و درون کانال گوش قرار می گیرند و نسبت به سمعک های داخل گوشی، کمتر در معرض دید هستند.

سمعک های کاملا داخل کانال (مجرا) گوش

نام انگلیسی: Completely In the Canal (CIC)

این سمعک ها نیز از دسته سمعک های ساختنی هستند که بطور سفارشی و با قالب گیری از کانال گوش فرد ساخته می شوند و در عمق مجرای گوش قرار می گیرند و تقریبا از دید مخفی هستند.

سمعک های نامریی

نام انگلیسی: Invisible In the Canal (IIC)

سمعک های نامریی همانطور که از اسمشان مشخص است، کاملا از دید پنهان هستند و در قسمت انتهایی مجرای گوش قرار می گیرند. سمعک های نامریی نیز از دسته سمعکهای ساختنی هستند و باید از کانال گوش فرد، قالب تهیه شود.

تکنولوژی بکار رفته در سمعک

از آنجاییکه امروزه  بیشتر سمعکها دیجیتالی بوده و قابلیت برنامه پذیری دارند، قدرت تقویت کنندگی سمعکها را می توان برای هر فرد بطور سفارشی تنظیم کرد. سمعک های اولیه بسته به نوع و میزان کاهش شنوایی فرد، معمولا نیاز به تنظیم دستی دارند و اگر چه تا حدودی می توان تنظیماتی مقدماتی و بطورسفارشی برای هر فرد بر روی سمعک اعمال کرد ولی تعداد و تنوع این تنظیمات برای الگوهای افت شنوایی غیرعادی، می تواند محدود باشند.

سمعک های پیشرفته، معمولا در سطوح مختلفی از تکنولوژی عرضه می شوند و هر چه این سطح عملکردی و تکتولوژی های بکار رفته در سمعک،  پیشرفته تر می شود، قابلیت های کاری اتوماتیک در آنها افزایش می یابد و به امکانات ویژه ای مجهز می شوند که می توان با استفاده از این امکانات و قابلیتها، تنظیمات بهتری را مطابق با نیازهای شنوایی هر فرد بطور سفارشی بر روی سمعک اعمال کرد.

سمعکهای امروزی، از تکنولوژی های بیسیم بهره می برند که این امکان را فراهم می کنند که دو سمعک بتواند در کنار همدیگر و به صورت یک سیستم واحد عمل کنند. علاوه بر این، تکنولوژی وایرلس قابلیت های برنامه پذیری سمعکها را افزایش داده وتجربه فرد از استفاده از سمعک را بطور سفارشی بهبود می بخشد.

سمعکهای هوشمند بیسیم، معمولا قابلیت اتصال بلوتوثی با تجهیزات دیگر را دارند. تکنولوژی بلوتوث، به سمعک ها این امکان را می دهد که با اتصال به دستگاههای مجهز به این فن آوری، بتوانند سیگنالهای صوتی را مستقیما از دستگاه مربوطه دریافت کنند. همچنین با استفاده از تجهیزات کمک شنوایی سازگار با این سمعک ها، که اصطلاحا Streamer نامیده می شوند، می توان یک لینک ارتباطی بین سمعک و هر دستگاه الکترونیکی مجهز به بلوتوث برقرار کرد.

برنامه وزوز گوش سمعک (تینیتوس)

وزوز گوش (اصطلاحا به آن تینیتوس نیز گفته می شود) به حس شنیدن صدایی شبیه به سوت کشیدن اطلاق می شود و بسیاری از افرادی که دچار مشکلات شنوایی هستند، از آن رنج می برند.

وزوز گوش عموما بعد از اینکه فرد در معرض صداهای ناهنجار بسیار بلند قرار می گیرد، ایجاد می شود و تا کنون درمانی برای آن یافت نشده است. با این حال بعضی از سمعک ها، دارای برنامه ویژه ای برای وزوز گوش هستند که با ایجاد صداهای آرامشبخش و تقویت صداهای گفتاری، باعث پوشانده شدن و کاهش صدای وزوز می شوند.

سازگاری سمعک با گوشی های تلفن همراه

همزمان با پشرفتهای تکنولوژی در زمینه ارتباطات، سمعک ها نیز از این قافله عقب نمانده اند و امروزه شاهد سمعک هایی هستیم که می توانند به گوشی های تلفن همراه هوشمند متصل شوند. حتی برخی از سمعک ها بطور ویژه برای گوشی های آیفون ساخته شده اند که به آنها اسطلاحا Made for iPhone و یا MFI گفته می شود. با استفاده از این سمعک ها، افراد می توانند صدای گوشی آیفون خود را بطور مستقیم و بدون نیاز به وسیله جانبی، به سمعکشان منتقل کنند.

سمعک هایی که با گوشی های تلفن همراه سازگار هستند از تکنولوژی بلوتوث برای برقراری ارتباط بین سمعک و گوشی تلفن همراه بهره می برند. افراد می توانند به کمک نرم افزار سمعک که بر روی گوشی هوشمندشان نصب شده است، بلندی و زیر و بم صدا و حتی برنامه های سمعک را تنظیم کنند و از گوشی تلفن همراهشان به عنوان کنترل از راه دور سمعک استفاده کنند.

مقاومت سمعک در برابر آب و گرد و خاک

اگر سبک زندگی و یا نوع فعالیتهای شغلی شما ایجاب می کند که بیشتر اوقات در محیط های مرطوب و یا گرد و خاکی قرار بگیرید، بهتر است سمعکی را انتخاب کنید که نسبت به آب و گرد و خاک مقاوم باشد. در حال حاضر سمعکی که بطور کامل ضدآب باشد در بازار وجود ندارد ولی سازندگان سمعک، سعی کرده اند سمعک هایی را طراحی و تولید کنند که نسب به رطوبت و گرد و خاک، مقاوم باشند.

قابلیت شارژ مجدد سمعک

تعویض باتری همیشه یکی از دغدغه های کاربران به ویژه افراد سالخورده بوده و تولید کنندگان سمعک برای حل این مشکل سمعک های قابل شارژ را در اختیار افراد قرار داده اند. سمعک های قابل شارژ در انواع مختلفی عرضه می شوند و می توانند با یک بار شارژ شدن، به مدت 1 روز توان مصرفی سمعک را تامین کنند.

فیتینگ سمعک

زمانیکه متخصص شنوایی شناسی به شما توصیه می کند که از سمعک استفاده کنید، فاکتور های مختلفی برای انتخاب سمعک و فیتینگ آن در نظر گرفته می شود. متخصص شنوایی سنجی، ابتدا با بررسی نتایج حاصل از تست شنوایی، شدت و نوع افت شنوایی شما را مشخص می کند. همچنین سبک زندگی، شغل فرد، شرایط آب و هوایی محل زندگی و کار فرد و … می توانند در انتخاب نوع سمعک دخیل باشند. بطور مثال برای افرادی که بیشتر وقت خود را خارج از منزل و در فضای باز سپری می کنند، ویژگیهای خاص متناسب با این سبک زندگی توسط سمعکها ارایه می شوند.

همین ویژگی خاص بودن سمعک ها و جنبه شخصی آنها، باعث گردیده است که هر برند و یا استایلی برای هر فردی مناسب نباشد و نتواند نیاز های شنوایی شخصی فرد را تامین کندو در نتیجه مقایسه سمعک ها با همدیگر را مشکلتر می کند لذا بهترین گزینه، مشاوره با متخصصین مجرب شنوایی شناسی جهت بررسی گزینه ها و امکاناتی است که می تواند برای افت شنوایی شما مناسب باشد.

ادیولوژیست، با انجام فیتینگ اولیه سمعک، ویژگیها و سطوح تقویت سمعک را با دقت تنظیم می کند تا فرد بتواند بهترین نتیجه را از سمعک بدست آورد. باید به این نکته توجه کرد که هنگام استفاده از سمعک جدید، یک بازه زمانی جهت تطبیق پذیری سیستم شنوایی شما با سمعک تجویز شده وجود دارد که در طی این مدت برای اینکه هر چه سریعتر به سمعک خود عادت کنید، به توصیه های شنوایی شناس با دقت  عمل کنید.

استفاده از سمعک نباید هیچ گونه دردی را در گوش شما ایجاد کند و اگر شما در اثر استفاده از سمعک در گوش خود احساس درد می کنید، باید هرچه سریعتر با متخصص شنوایی شناس خود تماس بگیرید.

قیمت سمعک

یکی از عواملی که افراد هنگام خرید سمعک به آن اهمیت بسیار زیادی می دهند قیمت و هزینه ای است که بابت خرید سمعک پرداخت می کنند. باید به این نکته توجه داشت که سمعک وسیله ای است که شنوایی فرد را بهبود می بخشد و از این رو کیفیت زندگی فرد و ارتباط او با سایر افراد خانواده و دوستان را می تواند تحت الشعاع خود قرار دهد. لذا باید به سمعک از دید یک سرمایه گذاری که فرد برای بهبود کیفیت زندگی خود انجام میدهد نگریست. فرد کم شنوا، هنگام خرید سمعک، باید به این موضوع اشراف کامل داشته و سمعکی را انتخاب نماید که بتواند مشکلات شنوایی او را حل کرده و نیازهای شنوایی فرد را مرتفع سازد.

سمعک ها در سطوح مختلفی از تکنولوژی و امکانات عرضه می شوند و این امر باعث می گردد که قیمت این محصول دیجیتالی تنوع زیادی داشته باشد. هر چقدر سمعک از تکنولوژی پیشرفته تری برخوردار باشد وکیفیت صدای آن بهتر باشد، به همان میزان قیمت آن نیز افزایش می یابد.

می توان سمعک ها را از لحاظ تکنولوژی به سمعک های آنالوگ، سمعک های نیمه دیجیتال، سمعک های کاملا دیجیتال، سمعک های هوشمند، سمعک های هوشمند با قابلیت برنامه ریزی و سمعکها پیشرفته هوشمند با امکانات وایرلس و یا بیسیم طبقه بندی کرد.

درحال حاضر، حداقل قیمت سمعکها بر اساس نوع تکنولوژی بکار رفته در آنها مطابق لیست زیر است:

  • سمعک آنالوگ: 600 هزار تومان
  • سمعک دیجیتال: یک میلیون تومان
  • سمعک هوشمند: یک میلیون و هفتصد هزار تومان
  • سمعک هوشمند وایرلس: دو میلیون و صد هزار تومان

البته باید به این نکته اشاره کرد که همواره گرانترین سمعک، بهترین سمعک نیست و نوع افت شنوایی، میزان افت شنوایی و سبک زندگی، سن فرد و … مهمترین عوامل در انتخاب سمعک به شمار می آیند. علاوه براین، اگر تستهای شنوایی فرد به دقت انجام نشود، اطلاعات صحیحی که بر پایه آنها سمعک مناسب برای او تجویز می شود، در دسترس نخواهد بود و حتی اگر فرد گرانترین نوع سمعک را نیز خریداری کند، نمی تواند نتیجه مطلوبی از آن کسب کند. همچنین اگر سمعک به درستی تنظیم نشود و فیتینگ آن بطور صحیح انجام نشود پیشرفته ترین نوع سمعک هم مشکل شنوایی فرد را حل نخواهند کرد. پس انتخاب یک متخصص شنوایی شناسی مجرب اولین و مهمترین اقدامی است که باید انجام پذیرد.

یکی از مواردی که در قیمت سمعک تاثرگذار است نوع گارانتی سمعک و خدمات پس از فروش آن است. اگر شما سمعکی خریداری نمایید که از گارانتی معتبری برخوردار نبوده و خدمات پس از فروش خوبی نداشته باشد، متحمل ضرر و زیان زیادی خواهید شد. لذا حتما سمعکی را تهیه فرمایید که از گارانتی معتبری برخوردار بوده و خدمات پس از فروش مناسبی داشته باشد.

تعرفه بیمه ها جهت خرید سمعک

تعرفه شرکت های بیمه بسته به نوع قراردادی که با بیمه شونده دارند، بخشی از هزینه سمعک  را به فرد پرداخت می کنند. برای اطمینان از تعرفه های سمعک، بهتر است از بیمه خود در این زمینه سوال فرمایید.

لازم به ذکر است، برای اینکه بتوانید از کمک هزینه بیمه ها استفاده کنید، باید دستور پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، ارزیابی شنوایی ادیوژیست و فاکتور معتبر خرید سمعک را به شرکت بیمه ارایه دهید. با این وجود توصیه می کنیم که برای اطلاع از مدارک لازم جهت استفاده از کمک هزینه بیمه، حتما با شرکت بیمه خود، تماس حاصل فرمایید

تمیزکردن، نگهداری و تعمیر سمعک

استفاده صحیح و نگهداری مناسب از سمعک، به افزایش طول عمر این قطعه الکترونیکی بسیار حساس کمک بسزایی خواهد کرد. سعی کنید سمعک خود را هر روز با استفاده از حوله و یا پارچه خشک، از گرد و غبار، رطوبت و جرم گوش پاک کنید. اگر صدای فیدبک (سوت) سمعک در حال افزایش است، ولوم صدای آن کم و زیاد می شود و یا باتری آن سریع خالی می شود بهتر است که با متخصص شنوایی شناس خود تماس گرفته و مشکلات سمعک خود را با او در میان بگذارید تا راهنمایی های لازم توسط او به شما داده شود. در صورتیکه سمعک شما نیاز به تعمیر داشته باشد، در صورت برخوردار بودن از گارانتی و خدمات پس از فروش، سمعک شما بدون هیچ هزینه ای توسط شرکت نماینده سمعک تعمیر می شود.