سمعک ویدکس

انواع سمعک ویدکس

ویدکس از ابتدای آغاز فعالیت خود، شرکتی بوده‌ که به صورت خانوادگی اداره می‌شده است و توسط دو دوست با نام‌هایChristian Topholm و Eric Westermann در سال 1956 بنا گذاشته شد. امروزه این شرکت یکی از پیشتازان عرصه‌ی تولید سمعک‌های دیجیتال و هوشمند با سهم 10 درصدی از بازار این محصولات است که از این نظر یکی از 6 برند برترتولیدکننده سمعک در جهان به شمار می آید. ویدکس در 100 کشور دنیا نیز نمایندگی دارد و در ساختمان مرکزی این شرکت در Lynge  دانمارک 850 کارمند مشغول به کار هستند. نزدیک به 97 درصد محصولات ویدکس نیز از همین مرکز صادر می‌شوند. ویدکس همچنین کارخانه‌ای در استونی دارد.

مرکزیت تمامی سمعک های ویدکس را “صدای ویدکس”  شکل می دهد.

تمرکز ویدکس بر روی نوآوری، نیازهای متغیر افراد از لوازم کمک‌شنوایی و همچنین مداخله‌ی زودهنگام در تشخیص و درمان مشکلات شنوایی به خصوص در نوجوانان و خردسالان قرار دارد.

نام گذاری سمعک های ویدکس

ویدکس برای نام گذاری سمعک های خود از خصوصیت های زیر استفاده می کند.

نوع سمعک از لحاظ نحوه قرار گرفتن سمعک در گوش (Style)

ویدکس برای انواع سمعکهای پشت گوشی، داخل گوشی و گیرنده داخل گوش از اسامی متفاوتی استفاده می کند:

 • Fusion / Fusion2: سمعک های گیرنده داخل کانال گوش ویدکس با باتری سایز 312 (RITE)
 • Passion: سمعک های گیرنده داخل کانال گوش کوچک ویدکس با باتری سایز 10 (miniRite)
 • Fusion: سمعک پشت گوشی ویدکس (BTE)
 • XP: سمعک داخل گوشی ویدکس (ITE)

خانواده سمعک های ویدکس

خصوصیت دیگری که در اسم گذاری سمعک های ویدکس مشاهده می شود، نام خانواده (پلتفرم) سمعک است. جدیدترین نسل از سمعک های ویدکس Beyond نام دارد. اسامی خانواده های سمعک ویدکس به شرح زیر است

 • Beyond: نسل جدید سمعک های ویدکس که با گوشی های آیفون سازگار است و فقط در مدل گیرنده داخل گوش با باتری سایز 312 عرضه می شود.
 • Unique: پلتفرم فعلی ویدکس در انواع مختلف پشت گوشی و داخل گوشی
 • Dream: نسل قدیمی سمعک های ویدکس

سطوح تکنولوژی سمعک های ویدکس

سمعک های ویدکس در 4 سطح تکنولوژی مختلف عرضه می شود:

 • 440: سمعک های فوق پیشرفته ویدکس (پریمیوم)
 • 330: سمعک های پیشرفته ویدکس
 • 220: سمعک های استاندارد ویدکس
 • 110: سمعک های مقدماتی ویدکس

با توج به تعاریف فوق، سمعک Widex Passion Unique 440، سمعک فوق پیشرفته ویدکس با باتری سایز 10 از نوع گیرنده داخل گوش و متعلق به پلتفرم Unique است.

ویدکس همچنین یک مدل سمعک نامریی (IIC) به نام micro-CIC دارد.

سمعک های ساخته شده توسط ویدکس

ویدکس مدلهای مختلفی از انواع سمعک های پشت گوشی و داخل گوشی را در سطوح مختلف تکنولوژی و قیمتی تولید کرده است که محوریت تمامی این سمعک ها را ویژگی منحصر بفرد ویدکس تحت عنوان “صدای ویدکس” یا Widex Sound شکل می دهد. Widex Sound طیف کاملی از صدا ها را در تمامی محیط های شنیداری از صداهای آهسته در محیط های آرام گرفته تا صداهای بلند در محیط های پر ازدحام، در اختیار شما قرار می دهد. حس شنوایی در بین افراد مختلف است و سمعک های ویدکس این قابلیت را دارند که بتوانند خودشان را با اولویت ها و ترجیحات شنوایی شما سازگار کنند. در ادامه به معرفی جدیدترین سمعک های ساخت شرکت ویدکس می پردازیم.

سمعک Widex Evoke

این سمعک با ترکیب توان پردازشی بسیار سریع و قابلیت Machine Learning، می تواند خود را بطور اتوماتیک با اولویت های شنیداری فرد در محیط های مختلف، سازگار کند. سمعک Evoke می تواند با گوشی هوشمند شما ارتباط بلوتوثی برقرار کرده و با تجهیزات کمک شنوایی DEX سازگاری کامل دارد.

سمعک Widex Beyond

سمعک Beyond اولین سمعک فوق پیشرفته ویدکس است که می تواند بطور مستقیم با گوشی های آیفون ارتباط برقرار کند. این سمعک علاوه برای امکان ارتباطی بی سیم با گوشی های آیفون می تواند بطور همزمان به تحهیزات وایرلس ویدکس تحت عنوان DEX متصل شود و بطور همزمان قابلیت تلکویل نیز داشته باشد. برخلاف امکانات ارتباطی گسترده ای که دارد، این سمعک یکی از کم مصرف ترین (از لحاظ توان مصرفی انرژی از باتری) سمعک های موجود در بازار است.

سمعک Widex Unique

سه ویژگی کلیدی سمعک های Unique آنها را از بقیه سمعک های موجود در بازار متمایز می سازد:

 • طیف گسترده ورودی و ثبت صدا
 • سیستم کاهش صدای منحصر بفرد
 • تشخیص خودکار محیط های شنیداری

طیف گسترده صدای ورودی امکان ثبت صداهای بلند و آهسته را در محیط های مختلف فراهم می کند که این امر راحتی شنیداری را برای شما رقم می زند.

سیستم کاهش صدا باعث بهبود تجربه شنیداری و درک گفتار در محیط های با نویز پس زمینه نظیر صدای وزش باد و …شده و سیستم خودکار تشخیص محیط شنیداری، باعث می شود شما صدایی را که تمایل به شنیدن آن دارید – فارغ از نوع محیطی که در آن قرار گرفته اید – با کیفیت و وضوح بالا بشنوید.

سمعک Widex Dream

سمعک ویدکس Dream نسل پیشین سمعک های ویدکس محسوب می شود که به تکنولوژی های پیشرفته ای مجهز است. یکی از قابلیتهای منحصربفردی که در این سری از سمعک های ویدکس معرفی شد، امکان ثبت طیف وسیعی از صداها نسبت به سایر سمعک های موجود در بازار بود که باعث می شد شما صداهای دنیای اطرافتان را با جزئیات بیشتری بشنوید، حتی در محیط های شلوغی نظیر رستوران، کنسرت، مراکز خرید و سینما.

سمعک Widex Super

این سمعک، اولین سمعک قدرتمند سوپر پاور است که در نوع گیرنده داخل گوش / مجرای گوش (RIC/RITE) تا بحال تولید شده است. با وجود توان تقویت کنندگی بالا و برخلاف سمعک های پشت گوشی پاور، سمعک ویدکس سوپر، طراحی ظریفی داشته و ابعاد کوچکتری دارد. این سمعک برای افت شنوایی متوسط تا عمیق تجویز می شود.

تقاوت بین سطوح تکنولوژی سمعک های ویدکس

همانطور که ذکر شد، سمعک های ویدکس از لحاظ امکانات ومیزان پیشرفته بودن، در 4 سطح مختلف عرضه می شوند. هر چقدر سمعک پیشرفته تر باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت. سمعک های فوق پیشرفته ویدکس (سطح تکنولوژی 440) برای افرادی که سبک زندگی فعالی دارند و در محیطهای مختلف شنیداری نظیر جلسات کاری، مکانهای عمومی و محیط های ساکت که نیاز دارند به آرامی صحبت کنند و صحبت های دیگران را بتوانند متوجه شوند، مناسب است. پیشرفته ترین امکانات در این سطح از تکنولوژی در اختیار کاربران قرار می گیرد.

سمعک های پیشرفته و استاندارد ویدکس که با سطح تکنولوژی 330 و 220 مشخص می شود، برای افرادی که کمتر در محیط های پیچیده شنیداری قرار می گیرند مناسب است.

سمعک های مقدماتی ویدکس (سطح تکنولوژی 110) برای افرادی که ارتباطات اجتماعی کمتری دارند و بیشتر وقت خود را در منزل سپری می کنند، مناسب است.

تجهیزات کمک شنوایی ویدکس

ویدکس علاوه بر تولید پیشرفته ترین سمعک ها، لوازم کمک شنوایی بی سیم جهت ارتباط بیشتر با دنیای اطراف و تجهیزات الکترونیکی را در اختیار علاقمندان قرار می دهد.

 • RC-DEX: ریموت کنترلر ویدکس
 • COM-DEX, Uni-DEX: برای استریم کردن صدای موبایل به سمعک
 • Phone-DEX: برای استریم کردم صدای تلفن
 • TV-DEX: برای استریم کردن صدای تلویزیون
 • T-DEX: برای اتصال با تلکویل سمعک
 • SCOLA: سیستم FM برای استفاده در کلاس درس، محیط های عمومی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید