وزوز گوش (تینیتوس) و کم شنوایی

وزوز گوش - Tinnitus

وزوز گوش در صورتی که توسط پزشک متخصص مورد درمان قرار نگیرد می تواند به یک بیماری ناتوان کننده تبدیل شود. در ادامه با علائم، دلایل و روش های درمان این بیماری اطلاعاتی آشنا خواهید شد.

وزوز گوش به عنوان صدای زنگ در گوش توصیف می شود و به حالتی اطلاق می شود که بدون وجود صدا در محیط، فرد صدایی را در یک گوش یا در هر دو احساس می کند. به گزارش مطالعه سلامت ملی که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا انجام گرفته است، در حدود 45 میلیون نفر در ایالات متحده تا حدودی از این بیماری رنج می برند. در حدود یک سوم آنها این بیماری را بسیار ناتوان کننده قلمداد می کنند و به دنبال راه حلی برای درمان آن می باشند.

اگرچه راه حلی برای درمان وزوز کردن گوش وجود ندارد، اما با درک بهتر علائم، دلایل و بیماری های مربوطه، می توان راه حل هایی را برای تسکین بیماری و یا از بین بردن حس وزوز در گوش ارائه کرد.

علائم وزوز کردن گوش

افرادی که از این بیماری رنج می برند ممکن است بسیار عصبی و ناراحت باشند.

این بیماری که با عباراتی نظیر صدای زنگ در گوش یا متلاطم بودن سر توصیف می شود دارای دو علامت رایج می باشد. صدای شنیده شده می تواند صدای زنگ، وز وز، خش خش و سوت بوده و ممکن است دارای فرکانس ضعیف یا قوی باشد. علاوه بر این، این صدا می تواند در یک گوش یا در هر دو گوش شنیده شده و کوتاه مدت یا مداوم باشد. در حالت های حاد، صدای زنگ به حدی بالاست که می تواند مانع از انجام کارهای روزمره گردد و این در حالی است که سایر افراد صدای بسیار ضعیفی را تجربه می کنند.

دلایل وزوز کردن گوش

وزوز کردن اغلب در بزرگسالان مشاهده می شود اما می تواند سایر رده های سنی را نیز مورد هدف قرار دهد. علاوه بر شنیدن صدایی که وجود ندارد، افرادی که به این بیماری مبتلا هستند ممکن است با ناراحتی، بی خوابی و عدم توانایی به ادامه زندگی مواجه شوند. عصبی بودن یکی از نشانه های رایج وزوز کردن گوش می باشد و می تواند مانع از کار کردن یا فعالیت در شرایط استرس زا گردد. افراد مبتلا به این بیماری از شنیدن صداهایی خبر می دهند که برخی اوقات بسیار قوی بوده و در برخی شرایط آرام می باشند.

بدلیل ابتلای بسیاری از افراد به این بیماری، بررسی دلایل این بیماری ضروری می باشد. علی رغم اینکه بسیاری از موارد این بیماری مشخص نمی باشند، اما دلایل رایجی وجود دارند که این شرایط را تشدید می کنند.:

  • سن: در سن 60 سالگی قدرت شنوایی شما کاهش می یابد. کاهش تدریجی قدرت شنوایی را پیرگوشی (presbycusis) می نامند که در برخی شرایط با وزوز کردن گوش نیز همراه است.
  • قرار گرفتن در معرض صدای شدید: فعالیت در مکان هایی پر سر و صدا نظیر استفاده از ابزارهای سنگین، اره موتوری، یا اسلحه از جمله دلایل وقوع این بیماری می باشد. سایر افراد نیز می توانند به دلیل استفاده از هدفون و گوش دادن به آهنگ با صدای بلند در طولانی مدت به این بیماری دچار شوند.
  • عادت های ناسالم: محققان هنوز از دلیل این موارد بی اطلاع می باشند اما مصرف مشروبات الکلی، استعمال دخانیات، خوردن غذاهای خاص و نوشیدنی های کافئین دار می تواند منجر به وزوز گوش گردند.
  • بیماری های رایج: کم خونی، آلرژی، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی، مشکلات جریان خون، دیابت و کم کاری تیروئید نیز می تواند منجر به وزوز گوش (تینیتوس) گردند.

رهایی از وزوز گوش

در صورتی که وزوز گوش منجر به افسردگی، عصبانیت یا حس خودکشی گردد، با متخصص مغز و اعصاب حاصل نمایید.

اغلب افراد مبتلا به این بیماری، آن را به عنوان یک بیماری رایج و بخشی از زندگی روزمره قلمداد می کنند. از آنجایی که بسیاری از نمونه های این بیماری به حدی شدید نیستند که منجر به آزار فرد گردند، افراد از روش های غیرپزشکی برای درمان آنها استفاده می کنند. علی رغم وجود گونه های متعددی از این بیماری، روش های درمانی متعددی وجود دارند که می تواند منجر به کاهش شدت این بیماری گردد.

بسیاری از افراد با بهبود شرایط فیزیکی به دنبال کاهش نشانه های این بیماری هستند. این بدین معناست که کنترل فشار خون، کاهش استرس و کاهش مصرف کافئین می تواند این بیماری را بهبود بخشد. از آنجایی که بسیاری از این موارد می تواند سیستم های بدن شما را تحریک کند، ممکن است منجر به شدت وزوز گوش گردند.

افراد همچنان از روش های ایجاد آرامش برای کاهش نشانه های این بیماری استفاده می کنند. این نوع از آرامش شامل آرامش ماهیچه ها و تمرکز می باشد.

درمان وزوز کردن گوش

اگرچه درمان تائید شده برای این بیماری وجود ندارد، پزشکان در طی سال ها روش هایی را برای مقابله با این بیماری و تسکین آن ایجاد کرده اند. دستگاه های کاهش نویز برای مقابله با صداها یکی از روش های معمول می باشد. دستگاهی نیز به گوش متصل می شود که صدای آرامی را به طور مداوم پخش می کند تا بتواند صدای سوت یا وزوز را پوشش دهد. سمعک نیز به عنوان راه حلی برای وزوز گوش به کار برده می شود. این ابزارها به فرد کمک می کنند تا بر روی صداهای موجود در گوش تمرکز نکنند.

روش دیگر برای درمان این بیماری TRT (مخفف کلمه Tinnitus Retraining Therapy) نام دارد و در طی این روش بیمار روش های نادیده گرفتن صداهای موجود در گوش را تمرین می کند. علاوه بر جلسات مشاوره، از دستگاهی برای ایجاد صداهای محیطی (White Noise Generator) استفاده می شود که به صداهای موجود در گوش غلبه می کند.

بیماری منیر

بیماری منیر به طور مستقیم به وزوز کردن گوش مرتبط نمی باشد اما اغلب افرادی که به این بیماری مبتلا هستند علائم متعددی از وزوز کردن گوش را نیز تجربه می کنند. بیماری منیر یک بیماری در گوش داخلی است که معمولا فقط یک گوش را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند منجر به فشار یا درد در گوش گردد و همچنین منجر به احساس سرگیجه (Vertigo) و شنیدن صدای خش خش در گوش می شود. علی رغم اینکه دلیل منیر به طور کامل از نظر پزشکی شناخته نشده است اما بررسی ها نشان می دهند که روش های درمان وزوز گوش می تواند بر این بیماری نیز تاثیر مثبت داشته باشد. کاهش مصرف کافئین، نمک و همچنین کاهش استرس تاثیر مثبتی بر از بین رفتن این بیماری دارند.

BPPV

BPPV مخفف Benign Proxysmal Positional Vertigo است که به نوعی از اختلال در سیستم تعادلی با منشا گوش داخلی اطلاق می شود. افرادی که از BPPV رنج می برند نوعی سرگیجه ناگهانی و شدید را به خصوص در حین بلند شدن از رختخواب یا چرخاندن سر حس می کنند. BPPV ناشی از وجود مشکل در گوش داخلی بوده که می تواند اثرات آن توسط متخصص گوش و حلق و بینی و یا متخصصین شنوایی شناسی با استفاده از روشهای مانور حرکتی سر کاهش پیدا کند. در برخی شرایط نیز این مشکل به خودی خود ظرف مدت چند روز از بین می رود. BPPV ممکن است به تناوب شخص را درگیر کند . بهمین علت،متخصص گوش و حلق و بینی و یا متخصصین شنوایی می توانند حرکات و تمرین هایی را تجویز کرده و احتمال رخداد این بیماری را کاهش دهند.

سرگیجه

بسیاری از افراد نمی دانند عضوی که به ما در حفظ تعادل کمک می کند در گوش داخلی قرار دارد و به همراه سایر سیستم های موجود در بدن به ما کمک می کند تا تعادل خود را حفظ کنیم.

سرگیجه زمانی رخ می دهد که مشکلی در عضو تعادلی در گوش داخلی، سیستم بصری، ماهیچه ها و مفاصل بدن یا مراکزی از مغز که آنها را به هم مرتبط می کنند وجود داشته باشد.

سرگیجه مربوط به گوش داخلی یکی از رایج ترین انواع می باشد و ناشی از اختلال در گردش خون یا فشار مایع در گوش داخلی، یا تغییرات فیزیولوژیک در عصب تعادلی می باشد. سرگیجه می تواند منجر به عصبی شدن، حالت تهوع و درد شکم گردد.

بسته به نوع و علت سرگیجه، درمانهای متعددی برای سرگیجه وجود دارد که می توان به تغییر در شیوه زندگی، درمانهای دارویی و روشهای توانبخشی و بازآموزی اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید