درمان وزوز گوش

وزوز کردن گوش می تواند به زندگی شما تاثیر داشته باشد. اگر فکر می کنید که از وزوز کردن گوش رنج می برید با متخصص شنوایی خود مشورت کرده و راه هایی را برای بهبود این شرایط پیدا کنید.

ممکن است شنیده باشید که برخی افراد از شنیدن صدای زنگ در گوش خود خبر می دهند. صداهایی نظیر سوت، خش خش و صدای زنگ صداهایی هستند که افراد مبتلا به این بیماری به طور مداوم می شنوند. این مشکل ناشی از چندین عامل می باشد و روش های درمانی آن نیز متنوع می باشند. اگر این مشکل با روش های درمانی حل نشود، می توانید از روش های رهایی از این مشکل بهره مند شوید.

توضیح صدای وزوز گوش

اولین مرحله در درمان وزوز کردن گوش، تعیین عامل ایجاد کننده آن می باشد. یکی از چالش های اصلی در ارزیابی و درمان این بیماری این است که همه افراد مبتلا به این بیماری آن را به گونه ای دیگر تجربه می کنند. ارزیابی یک تجربه بسیار دشوار می باشد. متخصص شنوایی سنجی با پرسیدن سوالاتی در مورد علائم این بیماری روند درمان را آغاز می کند:

یک پزشک یا شنوایی سنج می تواند بررسی های فیزیکی را به منظور ارزیابی وزوز کردن گوش انجام دهد.

 • مدت زمان وجود این مشکل چقدر می باشد؟
 • آیا مداوم یا دوره ای است؟ آیا در برخی از زمان های روز شدید می باشد؟
 • آیا ضربان دار می باشد؟
 • در کدام گوش این صدا را می شنوید؟ هر دو گوش؟
 • بلندی صدا چقدر می باشد؟ آیا فرکانس آن بالا است؟
 • میزان اذیت آن در چه حدی می باشد؟
 • آیا شرایطی نظیر مصرف نوشیدنی های کافئین دار یا قرار گرفتن در معرض صدای شدید منجر به تشدید آن می شوند؟
 • آیا صدا متغیر می باشد؟

پزشک همچنین از شما می خواهد که سابقه بیماری های خود را نیز ارائه دهید. درمان از بحث در مورد نشانه ها و تاریخچه سلامتی، بررسی فیزیکی آغاز می شود که از این میان می توان به بررسی گوش یا آزمون های رفتاری برای سنجش میزان شنوایی اشاره کرد.

تست های مربوط به وزوز کردن گوش

چندین تست وجود دارند که یک متخصص شنوایی سنجی می تواند از آنها استفاده کرده و به بررسی بهتر صدای شنیده شده در گوش شما بپردازد. در این جا به نمونه ای از آنها اشاره می کنیم:

 • تست فرکانس به متخصص شنوایی کمک می کند تا فرکانش صدای شنیده شده را ارزیابی کنید. برای این تست، وی از شما می خواهد که صدای موجود در گوش را با صدایی مشابه که در بیرون ایجاد می شود مقایسه نمایید.
 • تست بلندی میزان بلندی صدای شنیده شده را ارزیابی می کند و این میزان در محدوده ای از صدای ضعیف تا صدای فریاد متغیر می باشد. اغلب افراد صدای ضعیفی را تجربه می کنند.
 • مقیاس بصری را نیز می توان برای تعیین بلندی صدا به کار برد زیرا وزوز کردن گوش اغلب بیشتر از میزان دسی بل تعیین شده می باشد. در مقیاس 0 تا 10، از شما خواسته می شود تا میزان بلندی را درجه بندی نمایید. در حدود 70 درصد بیماران میزان بلندی صدا را بیشتر از شش ارزیابی می کنند.

درمان وزوز کردن گوش

بسیاری از توصیف هایی که افراد از وزوز کردن گوش ارائه می دهند به شرح زیر می باشند:

 • صدای زنگ
 • صدای وزوز
 • صدای غرش
 • صدای کلیک
 • صدای خش خش

بسته به نتایج ارزیابی شنوایی، ممکن است روشی برای درمان وزوز کردن گوش ارائه شود.

 • اگر علاوه بر وزوز کردن گوش با افت شنوایی نیز مواجه هستید، استفاده از سمعک بهترین گزینه برای درمان می باشد. برخی از سمعک های موجود در بازار دارای قابلیت درمان وزوز کردن گوش نیز می باشند.
 • دستگاه های تقلیل صدا یا پوشش وزوز کردن گوش گزینه های درمانی رایجی می باشند. این نوع از ابزارها همانند سمعک می باشند و صدا یا سیگنال مشابهی را تولید کرده و با صدای تولید شده در گوش رقابت می کند. متخصصین شنوایی سنجی از تست های سنجش بلندی و فرکانس استفاده کرده و صدایی را ایجاد می کنند تا بتواند صدای شنیده شده را خنثی کند.
 • روش TRT از درمان رفتاری استفاده می کند تا به بیمار در نادیده گرفتن صدای پس زمینه کمک کند.
 • افراد مبتلا به این مشکل می توانند از دستگاه تولید کننده نویز سفید استفاده کنند. صدای وزوز به خصوص در مکان های ساکت شدید می شود بنابراین استفاده از تکنیک های نادیده گرفتن صدا می تواند روش مناسبی برای از بین بردن این مشکل محسوب شود.

پاسخ های Healthy Hearing: آیا سمعک درمان مناسبی برای وزوز کردن گوش می باشد؟

در برخی شرایط وزوز کردن گوش حاکی از یک مشکل می باشد. در این صورت درمان مشکل می تواند صدای وزوز گوش را نیز برطرف نماید. برای مثال، پزشک می تواند موم های انباشته شده در گوش را که مجرای گوش را مسدود کرده اند تخلیه نماید زیرا در برخی شرایط موم نیز منجر به شنیده شدن این صدا می گردد.

وزوز کردن گوش عارضه جانبی برخی از داروها نیز می باشد. اگر بعد از مصرف دارویی جدید یا بعد از تغییر میزان مصرف دارو با این مشکل مواجه شدید سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید تا دارو یا میزان مصرف آن را تغییر دهد.

دلایل رایج و غیررایج متعددی برای وزوز کردن گوش وجود دارند. ضروری است که علائم آن را تشخیص داده و سپس به منظور ارزیابی کامل مشکل به متخصص شنوایی مراجعه نمایید.

اگرچه داروها نمی توانند وزوز کردن گوش را درمان کنند، اما برخی داروها می توانند علائم بیماری را تضعیف نمایند. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای نظیر آمیتریپلین و نورتریپلین دو مورد از داروهایی هستند که برای مقابله با این بیماری به کار برده می شوند. در صورتی که یک بیمار صدای شدیدی را در گوش تجربه کند، یکی از این داروها باید به کار برده شود. با این حال ضروری است بدانید که این داروها ممکن است با عوارضی نظیر خشکی دهان، تاری دید و مشکلات قلبی همراه باشند. داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید را به متخصص گوش اعلام کنید. نیرایام و زاناکس نیز ممکن است برای درمان تجویز شوند اما هر یک از این داروها می توانند منجر به خواب آلودگی یا سرگیجه گردند و استفاده طولانی مدت از آنها منجر به وابستگی می گردد.

داروهای جایگزین

هومیوپاتی، هیپنوتیزم و طب سوزنی نیز برای تضعیف این مشکل به کار برده می شوند. مطالعات انجام گرفته نشان می دهند که طب سوزنی می تواند منجر به کاهش علائم وزوز کردن گوش گردد اما افراد مبتلا باید 10 الی 15 جلسه از این روش استفاده کنند. هومیوپاتی که از گیاهان، مواد معدنی و مواد حیوانی استفاده می کند نیز برای درمان به کار برده می شود. برخی از روش های درمانی را می توان برای تضعیف صداهای شنیده شده، خش خش یا سایر علائم وزوز کردن گوش به کار برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید