رهایی از وزوز گوش

رهایی از وزوز گوش

وزوز گوش می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای فرد مبتلا ایجاد کند. اگر از این مشکل رنج می برید، ضروری است که به یک متخصص شنوایی مراجعه کرده و از روش های درمانی مطلع شوید.

بسیاری از افرادی که مبتلا به وزوز گوش هستند، صدای زنگ یا سوت را در گوش خود احساس می کنند. این صداها همواره وجود داشته و می تواند منجر به اختلال در انجام کارهای روزمره گردد. در برخی شرایط می توان با تشخیص دلایل بوجود آورنده وزوز و درمان آنها، از این مشکل رهایی یافت ولی متاسفانه در اغلب موارد دلیل آن نامشخص است.

وزوز گوش در برخی موارد می تواند منجر به افسردگی و حتی ایجاد حس خودکشی در فرد مبتلا گردد لذا توصیه می شود که حتما با یک متخصص مغز و اعصاب و یا روانپزشک مشورت کنید.

اگر روش های درمانی پاسخگو نباشند، راهکارهای دیگری وجود دارند که به شما در رهایی از این صدای آزار دهنده می تواند کمک کند.

سلامت جسمی شما

از دلایل رایج وزوز کردن گوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

راهکارهای ساده ای که می تواند در مدیریت و کاهش اثرات وزوز به شما کمک کند عبارتند از:

  • شنوایی خود را تست کنید: کم شنوایی و وزوز کردن گوش در برخی شرایط بطور همزمان رخ می دهند. در صورتی که با افت شنوایی مواجه هستید، استفاده از سمعک می تواند اثرات وزوز گوش را کاهش دهد.
  • استفاده از گوش گیر ها و محافظ های صوتی: اگر با ماشین آلات پر سر و صدا کار می کنید و یا شغل شما ایجاب می کند که در محیط های بسیار شلوغ به مدت طولانی قرار بگیرید،  بهتر است از گوش گیر ها و هدفونهای محافظ صدا استفاده کنید.
  • ورزش: روش های متعددی برای کنترل فشار خون وجود دارند. ورزش یکی از روش های ساده ای است که می توانید برای بهبود سلامتی خود انجام دهید. ورزش به راحتی می تواند با کم کردن چربی در اطراف شکم خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد.

برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف کافئین ممکن است وزوز گوش را تشدید کند.

  • تغییرات رژیمی: میزان سدیم مصرفی خود را کاهش داده و عادت های غذایی خود را تغییر دهید و از حبوبات، میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. شما باید همچنین مصرف الکل و دخانیات را محدود کنید.
  • کاهش استرس: استرس و اضطراب می تواند فشار خون شما را بالا برده و احتمال بروز وزوز گوش را افزایش دهد. شما می توانید با ماساژ و تنفس های عمیق، استرس خود را کاهش دهید. افزایش فعالیت فیزیکی می تواند استرس را کاهش دهد. پیاده روی یکی از ساده ترین روشهایی است که می تواند در کاهش استرس به شما کمک کند.
  • مصرف کافئین را کاهش دهید: مصرف کافئین یا نوشابه نه تنها فشار خون را افزایش می دهد بلکه می تواند منجر به وزوز گوش گردد. شما می توانید با کاهش مصرف نوشیدنی های دارای کافئین و جایگزین کردن آن با نوشیدنی های سالم، میزان ابتلا به این مشکل را کاهش دهید. اگرچه چای دارای اندکی کافئین می باشد، ویتامین هایی نیز در آن وجود دارند که می تواند سلامت شما را بهبود بخشیده و در عین حال انرژی شما را افزایش دهد.

وزوز کردن گوش می تواند با شدت ها و انواع مختلف رخ دهد. همزمان با شروع وزوز، یادداشت کنید که چه کاری می کردید، چه غذایی خورده بودید و آیا در معرض صدای شدید قرار گرفته اید یا خیر. همچنین عواملی که منجر به استرس شده اند را نیز در نظر بگیرید. همزمان با در نظر گرفتن این مسائل شما می توانید روش هایی را برای بهبود این مشکل یا پیشگیری از آن پیدا کنید. شایان ذکر است که رهایی از وزوز گوش یک شبه حاصل نمی شود بنابراین باید با تغییر شیوه زندگی، اثرات آن را از بین ببرید.

به وزوز گوش زیاد فکر نکنید

برخی از افرادی که از این مشکل رنج می برند اعلام کرده اند که عادت کردن یا نادیده گرفتن آن بهترین روش برای مقابله با آن می باشد. شما می توانید با کارهای دیگر زمان خود را سپری کرده و به ذهن خود کمک کنید تا احساس زنگ را فراموش کند. اگر به باغبانی، نقاشی یا پیاده روی علاقه دارید می توانید با این کارها ذهن خود را مشغول نمایید.

زمانی که این صدا  ها در برخی شرایط نظیر خواب اذیت کننده باشد شما می توانید از دستگاه تولید کننده صدا (تولید کننده نویز سفید) استفاده کنید تا با تولید صداهایی نظیر صدای اقیانوس، دریا، جنگل و سایر صدای های آرامش دهنده،  ذهن خود را از صداهای ناخواسته دور کنید. بلندی صدا را به میزانی تنظیم کنید تا صدای وزوز را پوشش دهد.

برخی از سمعک ها دارای برنامه مخصوص وزوز گوش هستند که می توانند به حل مشکل وزوز کمک کنند. برای اطلاعات بیشتر به ادیولوژیست مراجعه کنید.

تکنیک های ریلکسیشن – تن آرامی

در برخی مواقع به منظور رهایی از صدای وزوز باید توجه خود را به چیز های دیگری معطوف کنید. تکنیک های تن آرامی (ریلکسیشن) می تواند به شما کمک زیادی بکند. با این کار، شما می توانید توجه خود را از وزوز کردن گوش دور کرده و به سایر موارد تمرکز کنید. یوگا برای درمان وزوز گوش مناسب می باشد زیرا شما توجه خود را به نفس و بدن خود جلب می کنید.

در اینجا به چندین روش برای ایجاد حس آرامش اشاره می کنیم:

  • آرامش خودزا: به عبارت یا جمله ای فکر کنید که ذهن شما را آرام می کند و به شما کمک می کند تا به آرامش برسید. با این کار، می توانید در یک موقعیت آرامش بخش نشسته و به آرامی تنفس کنید.
  • تصور: همانند آرامش خودزا، تصور کردن به شما کمک می کند تا موقعیت مورد علاقه خود را تجسم کنید تا به آرامش برسید. برای مثال، اگر به ساحل دریا فکر می کنید، صرفا نشستن در ساحل را تصور نکنید بلکه تجسم کنید که در ساحل بازی می کنید. به بوی نمک در هوا، رطوبت گرم، صدای امواج، شن در بین انگشتان و گرمی خورشید بر روی پوست خود فکر کنید.
  • آرامش عضلات و ماهیچه ها: عضلات پاها و انگشتان خود را به مدت 5 الی 10 ثانیه منقبض کرده و سپس به آرامی آنها را به مدت 30 ثانیه در حالت استراحت نگه دارید. این کار را با ماهیچه های لگن، شکم، پشت، شانه، بازو، دست، گردن و چانه نیز تکرار کنید.

به متخصص شنوایی مراجعه نمایید

متخصصین شنوایی که در حیطه تینیتوس و وزوز گوش مهارت دارند، می توانند با تشخیص دلایل بوجود آورنده وزوز ، به شما کمک کنند و راهکارهای درمانی را برای حل این مشکل، در اختیار شما قرار دهند. لازم به ذکر است که در برخی موارد  استفاده از سمعک می تواند به شما در کاهش اثرات وزوز، کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید