دلایل وزوز گوش

دلیل وزوز گوش چیست؟

وزوز یا صدای سوت و زنگ در گوش  در صورتی که مورد درمان  قرار نگیرد می تواند مشکلات جدی به بار آورد. با علائم وزوز، دلایل و روش های درمانی این بیماری آشنا شوید.

وزوز کردن گوش به احساس صدا در یک یا هر دو گوش زمانی که هیچ صدایی در محیط وجود نداشته باشد اطلاق می شود. وزوز گوش در افراد مختلف متفاوت می باشد و برخی افراد صداهای بسیار آرام و برخی صداهای بسیار شدیدی می شنوند و در برخی شرایط این امر مانع از شنیدن صداهای محیط اطراف می گردد. صداهایی که معمولا افراد مبتلا به وزوز گوش می شنوند شبیه صداهای باد، جیرجیرک، موتور، یا صدای شیر آب است. اگرچه روش درمانی این مشکل همچنان نامشخص می باشد، محققان چندین دلیل برای شنیده شدن این صداها تعیین کرده اند.

دلایل وزوز گوش

برخی از عادت های روزانه و مشکلات سلامت افراد منجر به وزوزگوش می شوند. در بسیاری از موارد وزوز گوش با افت شنوایی همراه است. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم.

پیرگوشی

افت شنوایی در نتیجه کهولت سن را پیرگوشی می نامند که اغلب در سنین 60 سالگی به بعد رخ می دهد. کاهش تدریجی شنوایی می تواند منجر به وزوز گوش گردد.

قرار گرفتن در معرض صدای بلند

اگر به طور مداوم در معرض صداهای بسیار بلند نظیر دستگاه های صنعتی سنگین، اره موتوری و غیره باشید ممکن است با افت شنوایی و وزوز گوش مواجه شوید. این مشکل همچنین در نتیجه گوش دادن به موسیقی با صدای بلند از طریق هدفون یا رفتن به کنسرت هایی با صدای بلند نیز می تواند رخ دهد. ممکن است بعد یک کنسرت نیز صداهایی را در گوش خود احساس کنید که اغلب کوتاه مدت می باشند اما در صورتی که به طور مداوم در معرض این صداها قرار گیرید، احتمال دائمی شدن این آسیب بیشتر می شود.

اطلاعات بیشتر در رابطه با افت شنوایی ناشی از صداهای ناهنجار و بلند

عادت های ناسالم

محققان از این موضوع مطمئن نیستند اما برخی بر این باورند که مصرف مشروبات الکلی، استعمال دخانیات و خوردن برخی غذاها و نوشیدنی های کافئین دار می توانند نقش مهمی را در ایجاد وزوز ایفا کند. خستگی و استرس طولانی مدت نیز می تواند مشکل وزوز گوش را تشدید کند. به طور خلاصه می توان بدین نتیجه گیری دست یافت که مراقبت از سلامتی بدن می تواند مانع از بروز این مشکل گردد.

بیماری های رایج

کم خونی، آلرژی، موم گوش، دیابت و کم کاری تیروئید از جمله بیماری هایی هستند که می توانند منجر به وزوز گوش گردند.

وزوز گوش به عنوان علامت وجود یک بیماری دیگر

وزوز گوش می تواند ناشی از وجود برخی از بیماریها و یا صدمات متعدد باشد. اگر شما با این مشکل مواجه هستید، به سرعت به یک متخصص شنوایی و یا متخصص گوش، حلق و بینی که در زمینه وزوز گوش (تینیتوس) تخصص دارد،  مراجعه نمایید. آنها با بررسی دلایل رایج این مشکل، ممکن است در صورت نیاز شما را  به متخصصین دیگری معرفی می کنند. این متخصصین می توانند با بررسی دقیقتر مشکل وزوز، شما را در پیدا کردن دلیل این مشکل یاری کنند.

متخصص گوش، حلق و بینی

متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) در بیماریهای مرتبط با گوش تخصص دارد. در صورتی که شنوایی شناس احتمال بدهد که شما مبتلا به اتواسکلروز، بیماری منیر و یا تجمع موم (وکس) در گوش هستید، به یک متخصص ENT ارجاع داده می شوید.

متخصص مغز و اعصاب

آسیب های عصبی، نظیر ترامای سر می تواند مشکلاتی را در ساختار گوش داخلی ایجاد کند که می تواند منجر به وزوز گوش گردد. بیماری های عصبی نظیر مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) نیزمی تواند باعث وزوز گوش شود و وجود تومور در اعصاب شنوایی و تعادل نیز می تواند با تاثیر براین اعصاب، منجر به وزوز گوش گردد

متخصص قلب و عروق

در صورتی که وزوز کردن گوش همانند صدای تپش باشد، در این صورت می تواند ناشی از اختلالات رگ های خونی باشد. متخصصان شنوایی و پزشکان، این نوع از وزوز کردن را، وزوز تپشی (Pulsatile Tinnitus) می نامند. برخی از دلایل این بیماری به شرح زیر می باشند.

  • فشار خون بالا: وزوز ناشی از فشار خون بالا، با مصرف نوشیدنی های کافئین دار، الکل یا قرار گرفتن در معرض استرس تشدید می شود.
  • جریان خون متلاطم (Turbulent blood flow): این مشکل به دلیل انسداد یا انقباض عروق خونی در ناحیه گردن، رخ می دهد. زمانی که خون به درستی در جریان نباشد، فرد ممکن است دچار وزوز شود.
  • بیماری های قلبی عروقی: بیماری های قلبی و عروقی و جریان خون ضعیف می تواند منجر به وزوز گوش شود زیرا جریان خون به گوش داخلی تضعیف یا مسدود می شود.
  • ناهنجاری های شریانی (AVM): ناهنجاری در مویرگ ها می تواند منجر به بروز وزوز در یک گوش گردد.

مصرف برخی دارو ها

تحقیقات نشان داده اند که مصرف برخی از دارو ها ممکن است منجر به وزوز گوش شود. برخی از بیماران بعد از استفاده از برخی داروها اعلام کرده اند که صداهایی را در گوش خود احساس می کنند. بعد از توقف مصرف دارو، علائم این مشکل از بین رفته و یا بهبود پیدا می کند.

یکی از رایج ترین داروها آسپیرین می باشد و در بیشتر موارد مصرف بیش از حد آن (بیش از 12 قرص در روز) می تواند منجر به وزوز شود. آنتی بیوتیک هایی نظیر اریترومایسین، نئومایسین، پلی میکسین ب و وانکومایسین و داروهای ضد سرطان نظیر مکلورتامین و وینکریستین و قرص های مایع نظیر بومتانید، فروزماید یا اسید اتاکرینیک می توانند مشکل وزوز کردن را تشدید کنند. برخی بیماران نیز بعد از مصرف داروهای آرام بخش و ضد افسردگی با این عارضه مواجه می شوند.

حتما برای مشکل وزوز به دنبال راه حل مناسب باشید

اگر مطمئن نیستید که وزوز کردن گوش شما ناشی از چیست، متخصص شنوایی می تواند با استفاده از چندین تست دلیل آن را تعیین کند. این افراد می توانند از طریق صداهایی که شنیده می شوند دلیل بیماری را تشخیص دهند. توجه داشته باشید که باید پزشک خود را از پیشینه بیماری و داروهای مصرفی آگاه سازید تا بتواند دلیل صداهای شنیده شده را تعیین کند زیرا این عوامل نقش مهمی را در وزوز گوش ایفا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید