پیشگیری از کم شنوایی

پیشگیری از کاهش شنوایی

آیا می‌دانستید بر اساس مطالعات انجام شده یک سوم تمامی عوامل مسبب کاهش شنوایی دائمی، قابل پیشگیری هستند؟ با یادگیری روش‌های مناسب پیشگیری از این مشکلات، خود را در برابر آنها مصون کنید.
بسته به نوع عامل مسبب مشکلات شنوایی، به کار بستن اقدامات پیشگیرانه‌ی زیر می‌تواند در حفظ سلامت شنوایی افراد موثر باشد.

اجتناب از صداهای ناهنجار و بلند

دوری از محیط‌های پر سروصدا و شلوغ با صداهای بلند و گوشخراش یا مکان‌هایی که در آنها صداهای منقطع ولی بسیار بلند (مانند باشگاه‌های تیراندازی) و همچنین استفاده از لوازم محافظت شنوایی، هر دو از راه‌های بسیار مهم پیشگیری از آسیب‌های شنوایی هستند.

بر اساس آمار مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (Centers for Disease Control and Prevention) روزانه 22 میلیون آمریکایی در محیط کار خود در معرض اصوات ناهنجار خطرناک قرار می‌گیرند. اگرچه میزان حساسیت افراد مختلف به صداهای بلند، متفاوت است، ولی قرارگیری طولانی مدت در معرض اصوات با شدت بالای 80 دسی‌بل (کمی بلندتر از صدای ماشین لباس‌شویی) می‌تواند سبب آسیب شنوایی دائمی گردد. هرچه میزان شدت صدای ناهنجار بیشتر باشد، احتمال آسیب شنوایی نیز بالاتر می‌رود.

قرارگیری بلندمدت در معرض اصوات ناهنجار تنها راه آسیب‌رسانی به شنوایی افراد نیست. صداهای فوق‌العاده بلند هرچند برای مدت کوتاه (مانند صدای شلیک گلوله، یا صدای انفجار) نیز می‌توانند به صورت غیرقابل بازگشت به شنوایی افراد صدمه وارد کنند.

مشکل اصلی آسیب‌های شنوایی ناشی شده از صداهای ناهنجار این است که افراد غالبا متوجه نمی‌شوند که در موقعیتی خطرزا قرار دارند که می‌تواند به شنوایی آنها صدمه بزند. نشانه‌های مختلفی برای تعیین مکان‌های بالقوه خطرناک برای شنوایی وجود دارد، از جمله:

  • احتیاج به بالا بردن صدا برای شنیده شدن صحبت
  • عدم توانایی شنیدن صدای فردی که در یک متری قرار دارد
  • بعد از ترک محیط، صدای صحبت‌های اطرافیان مبهم به گوش برسد
  • احساس درد و زنگ‌زدن در گوش پس از قرارگیری در معرض صدا

نکته‌ای که اکثر افراد از آن غافل هستند، این است که صداهایی که به صورت روزمره شنیده می‌شوند چقدر بلند هستند و حتی چه مقدار گاهی امکان دارد آسیب رسان نیز باشند. در حالی که صداهای عادی مانند مکالمه، ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی و خشک‌کن همگی از نظر بلندی در سطحی قابل قبول قرار دارند، صدای ترافیک سنگین، زنگ ساعت، جاروبرقی، سشوار و مخلوط‌کن همگی در محدوده‌ی 80 تا 90 دسی‌بل قرار می‌گیرند و صداهای بسیار بلندی محسوب می‌شوند. علاوه بر این‌ها، صدای موتورسیکلت در حال عبور، مته دستی، چمن‌زن بنزینی و یا حتی ام‌پی‌تری پلیر‌ها شدتی حدود 110 دسی‌بل دارند. در قسمت دردناک و خطرناک این طیف نیز صدای آژیر، بلندشدن هواپیما و شلیک اسلحه در فاصله‌ی نزدیک شدتی حدود 150 دسی‌بل دارند که چیزی حدود دو برابر حد مجاز و غیر خطرساز است.

پیشگیری از کم شنوایی
محافظت مناسب از شنوایی در محیط‌های پر سروصدا اهمیت بسیار زیادی دارد.

قرارگیری مداوم در معرض اصوات بلند و ناهنجار می‌تواند سبب آسیب رسیدن به مجراهای ظریف کانال شنوایی و در نتیجه کاهش شنوایی دائمی گردد. این صداها توسط امواج صوتی و از طریق گوش به مجرای شنوایی وارد می‌شوند و از آن‌جا به پرده‌ی گوش می‌رسند. زمانی که صدایی شدت بالا و خطرناک داشته باشد، نیروی آن می‌تواند سبب واردآمدن آسیب به استخوانچه‌های شنوایی گردد.

علاوه بر لطمه‌زدن به عملکرد گوش میانی، صداهای بلند ممکن است سلول‌های مویی شکل قرارگرفته در گوش داخلی را نیز با آسیب جدی مواجه سازند. این سلول‌ها وظیفه‌ی تبدیل صوت به سیگنال الکتریکی و فرستادن آن به مغز را به عهده دارند، بنابراین هرگونه اختلال در عملکرد آنها منجر به آسیب شنوایی دائمی می‌شود.

استفاده از محافظ گوش

متاسفانه امروزه ما در دنیای شلوغ و پر سروصدایی زندگی می‌کنیم که در آن قرارگیری در معرض اصوات مضر و خطرناک، تقریبا اجتناب‌ناپذیر است. شغل‌های به خصوصی، افراد را هر روز در معرض آسیب‌های شنوایی قرار می‌دهند که از جمله‌ی این افراد می‌توان به کارگران ساختمانی، بهیاران در آمبولانس‌ها، آتش‌نشان‌ها، نوازندگان، افراد نظامی و کارگران کارخانه‌های گوناگون اشاره کرد. در واقع بر اساس تحقیقات اداره‌‌ی کار آمریکا (U.S. Bureau of Labor Statistics)، آسیب شنوایی در محل کار عمده‌ترین نوع آسیب ثبت شده از آسیب‌های کاری (17.700 مورد از 59.100 مورد، معادل 1 مورد از هر 9 مورد) در کارخانجات است.

خبر خوب این است که راه‌کارهای مختلفی پیش روی افرادی قرار دارد که در محیط‌های پر سروصدا کار می‌کنند. محافظ‌های شنوایی انواع گوناگونی را، از فوم‌ها یا خمیر‌های ارزان‌قیمت تا دستگاه‌های حذف صدای بسیار پیشرفته، در بر می‌گیرند. بهترین انتخاب از میان این محافظ‌ها، بستگی به شرایط کاری فرد مورد نظر دارد.

گوش گیرگوش گیر

گوش‌گیرها یکی از انواع محافظ‌های شنوایی رایج هستند. این نوع محافظ‌های شنوایی عموما از مواد ضد عبور صوت ساخته می‌شوند و اندازه‌ی مشخصی دارند که در صورت استفاده‌ی صحیح می‌توانند محافظت مناسبی از شنوایی افراد به عمل بیاورند. انواع مختلفی از گوش‌گیر‌ها وجود دارد که از جمله‌ی آنها مدل‌های یک‌بار مصرف، چند‌بار مصرف و مدل‌های نرم را می‌توان برشمرد. افرادی که به صورت مداوم از گوش‌گیر‌ها استفاده می‌کنند گاهی ترجیح می‌دهند مدل شخصی‌سازی شده‌ی مخصوص به ساختار گوش خود را داشته باشند. نکته‌ی بسیار مهم این است که گوش‌گیرها باید به صورت صحیح در گوش قرار گرفته باشند تا محافظت کامل از شنوایی به عمل بیاورند.

گوشی های صداگیر برای محافظت از گوشگوشی ضد صدا

گوشی‌های ضد صوت نیز نوع دیگری از محافظ‌های گوش هستند. این نوع محافظ‌ها معمولا مراقبت بیشتری در برابر صداهای ناهنجار بلند و طولانی ارائه می‌دهند. این دستگاه‌ها کل گوش را می‌پوشانند و به صورت کلی مانع عبور صوت از مجرای شنوایی می‌شوند.

محافظ‌های شنوایی تنها در صورتی موثر هستند که افراد به صورت مناسب از آنها استفاده کنند. درصورتی که مردد هستید که از چه نوع محافظ شنوایی باید استفاده کنید، با مراجعه به متخصص شنوایی خود از بهترین راه موجود بهره‌مند خواهید شد.

تست شنوایی

افراد مختلف باید با جدیت به مراقبت از سلامت شنوایی خود بپردازند. غالبا کسی از معاینه‌ی چشم و دندان‌های خود (علاوه بر چک‌آپ عمومی بدن) دریغ نمی‌ورزد، بنابراین مهم است که تست‌های شنوایی نیز به لیست چک‌آپ‌های روتین افراد اضافه شود.
اگر فردی احساس می‌کند که با مشکل در شنوایی خود روبه‌رو است، متخصصین شنوایی می‌توانند با به عمل آوردن تست‌های شنوایی از نوع ناراحتی فرد اطلاع حاصل کنند. برخی از انواع مشکلات شنوایی به علت تجمع واکس گوش یا بیماری رخ می‌دهند که ممکن است از طریق دارو نیز قابل درمان باشند.

در صورتی که آسیب شنوایی محرز شده است، ارزیابی آن به وسیله‌ی متخصص می‌تواند از دائمی‌شدن و یا پیشرفت کم‌شنوایی جلوگیری کند.

زمانی که شنوایی افراد مورد ارزیابی واقع شد، امکان دارد بعضی از افراد به استفاده از سمعک احتیاج داشته باشند. در صورتی که احتیاج به استفاده از سمعک باشد، این دستگاه‌ها شنوایی را باز نمی‌گردانند اما می‌توانند به بهبود شنوایی و ارتباطات افراد کمک کنند.

کلید مراقبت و پیشگیری از آسیب‌های شنوایی در دست خود افراد است. عدم قرارگیری طولانی مدت در معرض صداهای بلند و ناهنجار و محیط‌های پر سروصدا و یا صداهای بلند و ناگهانی، استفاده از دستگاه‌های محافظت شنوایی و همچنین انجام تست‌های شنوایی، همگی گام‌های مهم و موثری در مسیر جلوگیری از آسیب‌های شنوایی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تا %30 تخفیف خرید سمعک