سمعک کاملا داخل مجرای گوش – CIC

نام انگلیسی: Completely In the Canal – CIC

سمعک کاملا داخل مجرای گوش - CIC

سمعکهای کاملا داخل مجرای گوش که اصطلاحا به آنها سمعک های CIC گفته می شود (CIC مخفف کلمه Completely in the Canal است)  با قالب گیریی که از مجرای گوش شما  انجام می شود، بطور کامل درون کانال گوش فرد قرار می گیرد و تمامی اجزای الکترونیکی سمعک درون قاب سمعک داخل مجرای گوش قرار می گیرد. این نوع سمعک برای افت شنوایی ملایم تا متوسط  در افراد بزرگسال تجویز می شود و در رده سمعکهای نامرئی(تقریبا نامریی) دسته بندی می شوند. در سمعکهای CIC زائده پلاستیکی بسیار نازکی به قاب سمعک متصل است که برای قرار دادن سمعک و یا خارج کردن آن از گوش بکار می رود.

سمعک های CIC معمولا از باتری های سایز 10 و یا 312 استفاده می کنند.

مزایای سمعکهای کاملا داخل کانال – CIC

بسیاری از افراد، سمعکهای CIC را به این علت که در معرض دید نیستند، انتخاب می کنند. از آنجاییکه میکروفون این سمعک درون کانال قرار می گیرد، صداهای اطراف را بطور طبیعی دریافت می کند چرا که  تغییری در ساختار آناتومیک گوش خارجی که در تعیین منبع صدا نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، ایجاد نمی کند. در مورد سمعکهای پشت گوشی این مسئله صادق نیست چرا که میکروفون سمعک در پشت گوش قرار گرفته و ساختار آناتومیک گوش خارجی تاثیری در دریافت صدا های اطراف ندارد.

بلندگوی این سمعک در فاصله بسیار نزدیکی از پرده گوش قرار می گیرد و می تواند سیگنال صوتی قدرتمندی را تولید کند و به همین دلیل شما به تقویت زیاد سیگنال صوتی نیاز پیدا نخواهید کرد و همین امرباعث می شود که مشکلات فیدبک صدا (صدای زوزه و سوت کشیدن سمعک) کاهش پیدا کند.

یکی دیگر از مزایای سمعکهای کاملا داخل مجرای گوش نسبت به بقیه انواع سمعک، محافظت این سمعک در برابر نویز ناشی از صدای وزش باد است که در بقیه انواع سمعک این یکی از مشکلات اساسی به شمار می آید.

مزیت دیگر سمعکهای CIC، اینست که شما بدون استفاده از وسیله جانبی می توانید براحتی با تلفن صحبت کنید و گوشی تلفن را نزدیک گوش خود قرار دهید.

همچنین به علت قرار گیری سمعک در عمق کانال گوش و تهویه مناسب مجرای گوش اثر انسداد سر Occlusion کاهش پیدا می کند.

معایب سمعکهای CIC:

سمعکهای CIC زمانیکه شما مبتلا به عفونت گوش هستید و یا ترشحات بیش از اندازه در کانال گوش دارید، می تواند مشکل ساز باشد. این ترشحات می تواند به سمعک آسیب رسانده و شما مجبور شوید سمعک خود را بطور مرتب تمیز کرده و در صورت خرابی آن را تعمیر کنید. همچینین سمعکهای CIC در صورتی که ترشحات جرم گوش شما بیش از حد باشد، می تواند به ایجاد عفونت درون گوش شما کمک کند.

این سمعکها برای افت های شنوایی خفیف تا متوسط تجویز می شود و بسته به این که چه فرکانسهایی از طیف شنوایی فرد دچار مشکل شده است، می توان برای افت های شنوایی شدید هم تجویز کرد ولی در عین حال به خاطر سایز کوچک سمعک، نمی تواند نظیر سمعک های پشت گوشی (BTE)، صدا را تقویت کند.

یکی از معایب دیگر سمعکهای CIC اینست که به علت سایز کوچک این سعمکها، تنظیمات دستی برای این سعک نمی توان تعبیه کرد و امکاناتی نظیر ولوم کنترل صدا و میکروفونهای جهت دار در این سمعکها دیده نمی شود و نمی توان از برنامه های مختلف در محیط های متفاوت بهره برد و شما مجبور به استفاده از تنظیماتی هستید که متخصص شنوایی شناسی برای شما تنظیم کرده است.

البته بعضی از سمعکهای CIC حرفه ای وجود دارند که به شما امکان تغییر این تنظیمات را با استفاده از ریموت کنترل می دهند. شما با استفاده از ریموت کنترل قادر خواهید بود که بسته به محیطی که داخل آن قرار گرفته اید، برنامه مناسب با آن شرایط را برای سمعک خود انتخاب کنید.

سمعک های CIC به علت ابعاد بسیار کوچکی که دارند، نمی توانند از امکاناتی نظیر میکروفونهای جهت دار استفاده کنند و عدم  وجود چنین سیستمی، توانایی این سعمکها را در زمینه حذف نویز کاهش می دهد. این درحالیست که در سمعکهای بزرگتر فیلتر کردن نویز های محیطی امر ساده ای است. علاوه بر این، سمعک های CIC از انجایکه از باتری های خیلی کوچکی استفاده می کنند، مدت زمان شارژ دهی سمعک کاهش پیدا می کند.

اخیرا برخی برند های تولید کننده سمعک، از میکروفونهای جهت دار در ساختار سمعک های CIC استفاده می کنند و حتی قابلیت ها ارتباطی بی سیم و  بلوتوث را در این نوع از سمعک های داخل گوشی، در اختیار شما می گذارند.

سمعک های CIC برای کودکان مناسب نمی باشد چرا که با رشد کودک، مجرای گوش او نیز تغییر پیدا می کند و باید قالب گیری جدید از گوش کودک انجام گردد و سمعک جدید تجویز شود.

همچنین استفاده از این نوع سمعک برای افراد بزرگسالی که مشکل کنترل حرکات و لرزش دست دارند به علت ابعاد کوچک سمعک، ممکن است چالش برانگیز باشد.

آیا سمعکهای CIC مناسب شما است؟

سمعکهای CIC در صورتی که افت شنوایی شما شدید نیست و نمی خواهید دیگران متوجه این موضوع شوند که شما از سمعک استفاده می کنید، انتخاب بسیار مناسبی هستند. با این وجود ابعاد بسیار کوچک این سمعک ، مشکلات خاص خودش را همراه دارد.

استفاده از سمعکهای CIC به علت عرضه سمعکهای Open Fitting در چند سال گدشته کاهش پیدا کرده است. سمعکهای فیتینگ باز، به همان اندازه که سمعکهای CIC نامرئی هستند، از دید پنهان بوده و در عین حال مشکلات سمعکهای CIC را ندارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید