درباره ویدکس و تاریخچه آن

شرکت ویدکس در دانمارک

ویدکس از ابتدای آغاز فعالیت خود در سال 1956، شرکتی بوده‌ که به صورت خانوادگی اداره می‌شده است و توسط دو دوست با نام‌هایChristian Topholm و Eric Westermann در سال 1956 بنا گذاشته شد.. امروزه این شرکت یکی از پیشتازان عرصه‌ی تولید سمعک‌های دیجیتال با سهم 10 درصدی از بازار این محصولات است که از این نظر یکی از 6 برند برترتولیدکننده سمعک در جهان به شمار می آید. ویدکس در 100 کشور دنیا نیز نمایندگی دارد و در ساختمان مرکزی این شرکت در Lynge  دانمارک 850 کارمند مشغول به کار هستند. نزدیک به 97 درصد محصولات ویدکس نیز از همین مرکز صادر می‌شوند. ویدکس همچنین کارخانه‌ای در استونی دارد.

تمرکز ویدکس بر روی نوآوری، نیازهای متغیر افراد از لوازم کمک‌شنوایی و همچنین مداخله‌ی زودهنگام در تشخیص و درمان مشکلات شنوایی به خصوص در نوجوانان و خردسالان قرار دارد. در ادامه مروری بر تاریخچه‌ی ویدکس، محصولات این شرکت و نحوه‌ی تاثیرگذاری آن بر صنعت محصولات کمک‌شنوایی خواهیم داشت.

تاریخچه‌ی ویدکس

این شرکت یک شرکت دانمارکی الاصل است که توسط دو دوست با نام‌هایChristian Topholm و Eric Westermann در سال 1956 بنا گذاشته شد. در همان سال نیز بنیان‌گذاران این شرکت اولین مشتری خود را داشتند و شرکت خود را به یک کارخانه‌ی نساجی قدیمی در Brede انتقال دادند. در دهه‌ی پنجاه میلادی دانمارک کشوری با اقتصاد مبتنی بر کشاورزی محسوب می‌شد که محصولات صادراتی آن نیز غالبا محصولات کشاورزی بود. با این حال Topholm و Westermann از نوآوری‌ها و زمینه‌هایی که تکنولوژی در مقابل آنها ایجاد می‌کرد، استقبال کردند. اولین سمعک آن‌ها ، سمعک جیبی Widex 561 نام داشت و در همان سال 1956 طراحی و ساخته شد (زمانی که Topholm توانست تله کویل کوچکی طراحی کند که بتوان درون یک جعبه جا شود).  در طی ده سال بعد نیز این دو نفر، دو سیستم جدید ابداع کردند که Minaretta و Sight ‘n’ Sound نام داشتند. این سمعک‌ها به انتهای دسته‌های عینک متصل می‌شدند تا حالت مخفی‌تری داشته باشند.

در تاریخ دهم ژوئن سال 1966 ویدکس به دفتر مرکزی جدیدش در Verlose منتقل شد. در آن زمان، این شرکت دهمین شرکت بزرگ تولید‌کننده‌ی سمعک در بازار بود و به سرعت نیز رشد می‌کرد. در سال 1968 ویدکس مجددا با گسترش کسب و کار خود، دو کارخانه‌ی جدید در Helsinge در دانمارک و Verviers در بلژیک افتتاح نمود.

در اوایل دهه‌ی هفتاد میلادی، در همان حال که ویدکس در حال رشد و توسعه شرکت بود، تعداد اعضای خانواده‌ی Topholm و Westermann نیز که در هیئت مدیره قرار می‌گرفتند نیز افزایش می‌یافت تا این شرکت از همان ابتدا خودش را به عنوان یک شرکت خانوادگی جا بیاندازد. در سال 1972 Jon Topholm توپهولم (پسر Christian Topholm ) مدرک خود را در زمینه‌ی مهندسی برق دریافت کرد و به تیم اداره‌کننده‌ی ویدکس پیوست.  در سال 1975 نیز Tom Westermann (نوه‌ی Erik Westermann) به واحد فروش شرکت ملحق شد و پس از او فرزندان Erik نیز با نام‌های Soren و Anders به بخش مالی، فناوری اطلاعات و دیگر بخشهای ویدکس اضافه شدند.

ویدکس سمعک‌های سری ای (A-Series) خود را در سال 1972 معرفی کرد. این سمعک‌ها اولین مدل سمعک‌ها در دنیا بودند که به صورت پیوسته تن، بلندی و خروجی صدا را بسته به ورودی تغییر می‌دادند. در اواخر دهه‌ی هفتاد نیز تیم تحقیق و توسعه‌ی این شرکت رشد چشمگیری نمود و به تامین خواسته‌های شرکت در زمینه‌های نوآوری و همکاری با نهاد‌های مرتبط ادامه‌ داد. ویدکس به کمک تیم تحقیق و توسعه‌ی قدرتمند خود، در همان سال‌ها موفق به ارائه‌ی اولین سمعک داخل‌گوشی شد که Audilens نام داشت و کیفیتی مشابه سمعک‌های پشت‌گوشی آن زمان ارائه می‌داد. در سال 1985 با مرگ کریستین توپهولم در سانحه‌ی رانندگی، فرزندش Jon  به جای او بر صندلی ریاست نشست.

صعود ویدکس

اگرچه ویدکس کم و بیش همواره شرکت موفقی در زمینه‌ی کاری خود محسوب می‌شد، در اواخر دهه‌ی هشتاد و در طی دهه‌ی نود میلادی این شرکت دوره‌ی رشد بسیار قابل توجهی را به عنوان یک شرکت نوآور  و یک برند تجربه کرد. به عنوان مثال در سال 1988 ویدکس اولین سمعک برنامه‌پذیر به صورت بی‌سیم خود را با نام Quattro Q8 به بازار عرضه کرد که توسط ریموت کنترل دور قابل برنامه ریزی بود. پس از آن در سال 1990 این شرکت تکنولوژی انحصاری طراحی قالب‌های شخصی سازی شده سمعک به کمک لیزر و مدلسازی کامپیوتری را به نام خود ثبت کرد. این تکنولوژی، CAMISHA نام داشت که مخففی از عبارت “طراحی قالب سمعک به صورت سفارشی به کمک کامپیوتر” (Computer-aided manufacturing of individual shells for hearing aids) بود که نوآوری بسیار مهمی محسوب می‌شد و نحوه‌ی ساخت قالب‌های سمعک را برای همیشه در صنعت تولید سمعک.. تغییر داد. در سال 1995 نیز این شرکت نام خود را با طراحی اولین سمعک داخل گوشی تمام دیجیتال،  بر سر زبان‌ها انداخت. این سمعک کوچک Senso CX  نام داشت و انقلابی را در صنعت تولید سمعک آغاز کرد.

ویدکس دومین سمعک از سری Senso خود را در سال 1997 عرضه کرد که آن هم یک سمعک کاملا داخل کانال ( سمعک CIC )  بود و دو مدل از آن نیز در همان سال با نام‌های C9 و C18 عرضه شدند. در سال 1998 ویدکس موفق به دریافت جایزه‌ی ارزشمند انجمن طراحان صنعتی آمریکا (IDEA) برای طراحی سمعک Senso CIC گردید . در همان سال نیز این شرکت Senso P38 را عرضه نمود که اولین سمعک دیجیتال توان بالا (High Power) در دنیا بود. ابتدای قرن بیستم نیز برای ویدکس سرشار از نوآوری بود که دستگاه‌های قابل توجه زیر نمونه‌هایی از این نوآوری‌ها هستند:

 • 2001: سری براوو (Bravo) که با قیمت‌های مناسب برای تمامی افراد عرضه می‌شدند.
 • 2002: سنسو دیوا (Diva) که سمعکی کاملا اتوماتیک بود و خود را با محیط اطراف تطبیق می‌داد.
 • 2004: سنسو ویتا (Vita) که سمعکی شخصی‌سازی شونده و راحت و ساده بود.
 • 2004: ویدکس ایلان (Elan) که با استفاده از e-Tip به سرعت قابل استفاده می‌شد.
 • 2006: اینتئو (Inteo) که اولین سمعک طراحی شده با قابلیت‌های پردازش سیگنال و قابلیت‌های گوناگون شخصی‌سازی بود.
 • 2008: پشن (Passion) کوچکترین سمعک گیرنده‌ی درون کانال (Receiver In the Canal – RIC) و تنها 21 میلیمتر قطر داشت.
 • 2008: نانوکر (NanoCare) سیستمی انحصاری ضد واکس گوش بود که عمر و کارایی سمعک‌ها را بطور قابل توجهی افزایش می بخشید
 • 2008: مایند440 (Mind440) که اولین سمعک طراحی شده با قابلیت پخش اصوات آرامش‌بخش بود و جهت درمان وزوز گوش به‌کار می‌رفت.
 • 2009: DEX سیستم کمک شنوایی با لوازم جانبی بی سیم جهت اتصال سمعک به تلویزیون، گوشی موبایل و کنترل از راه دور
 • 2009: ویدکس‌لینک (WidexLink) تکنولوژی بی‌سیم برای ارتباط بین محصولات ویدکس
 • 2010: بیبی440 (Baby440) سمعکی اختصاصی بود که برای اولین بار در دنیا مخصوص کودکان طراحی شد.
 • 2011: سوپر (SUPER) که اولین سمعک گیرنده درون کانال (RIC) با توان بسیار بالا بود
 • 2012: ZEN2GO که سمعکی برای رفع مشکلات مبتلایان به وزوز گوش است و توانایی پخش اصوات آرامش‌بخش را دارد.
 • 2012: آی‌آی‌سی (IIC) که سمعکی بسیار کوچک و تقریبا نامریی است.

ویدکس در حال حاضر

امروزه ویدکس همچنان توسط خانواده‌های Westermann و Topholm مدیریت می‌شود. این شرکت همچنان در حال رشد و پیشرفت است و بازه‌ای از محصولات و تکنولوژی‌ها را ارائه کرده‌است که آن را به شرکتی شناخته شده و موفق بدل می‌کند.

تکنولوژی‌ها و دستگاه‌ها

مصرف‌کنندگان سمعک امروزه طیف گسترده‌ای از محصولات ویدکس را می‌توانند برای استفاده‌ی خود انتخاب کنند که هرکدام از این محصولات رنگ‌ها، سایز‌ها و تکنولوژی‌ها گوناگونی دارند. از جمله‌ی معروف‌ترین این مدل ها می‌توان مدل‌های دریم (DREAM)، کلیر (CLEAR) و پشن (Passion) را نام برد. همچنین دستگاه‌هایی جهت تسکین وزوز گوش توسط ویدکس عرضه می‌شود و سری مخصوص کودکان نیز توسط این شرکت طراحی شده است تا انواع گوناگون محصولات آن را کامل کند.

محصولات ویدکس از نظر ساخت و طراحی زیبا هستند که این موضوع را باید به حساب سنت طراحی دانمارکی‌ها، یعنی توسعه‌ی تکنولوژی با توجه به جزییات گذاشت. علاوه بر این، ویدکس با متخصصان شنوایی همکاری نزدیکی دارد و سرمایه‌گذاری چشمگیری در زمینه‌ی تحقیق و توسعه انجام می‌دهد تا بتواند به سنت نوآوری و پیشتازی خود در صنعت لوازم کمک‌شنوایی ادامه دهد.

چه چیزی سبب تمایز آن‌ها می‌شود؟

تعهد ویدکس به پایداری و توسعه‌ی خود، این شرکت را از رقبایش متمایز می‌سازد. به عنوان مثال این شرکت غالب تحقیقات و توسعه و تولید خود را در دانمارک به جای کشورهای دیگر انجام می‌دهد. ساختمان مرکزی این شرکت نیز با طراحی منحصربه‌فرد خود و با تکیه به انرژی‌های تجدید‌پذیر زمینه را برای فعالیت کارمندان ویدکس فراهم می‌آورد. این ساختمان از هزاران سلول خورشیدی و توربین بادی برای تامین انرژی خود بهره می‌برد. در نهایت نیز به کمک یک سیستم مانیتورینگ مرکزی، ساختمان مرکزی ویدکس با خودکارسازی کامپیوتر‌ها و دستگاه‌ها و نورپردازی، در هنگام ترک کارکنان اقدام به کاهش مصرف انرژی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید