درباره فوناک و تاریخچه آن

لوگو فوناک - Phonak

فوناک (Phonak) هدف خود را به این صورت توصیف می‌کند: شکل‌دادن جهانی که در آن، همه به ابزارهای لازم برای شنیدن بهتر دسترسی دارند. شرکت مادر فوناک، یعنی شرکت سونووا (Sonova) با ارائه‌ی طیف وسیعی از محصولات کمک‌شنوایی، به سمت این هدف حرکت می‌کند.

امروزه، سونووا حضوری پررنگ دارد. دفاتر مرکزی این شرکت در آمریکا، اروپا و شرق آسیا قرار دارند و مراکز توزیع آن نیز در سراسر دنیا خدمات خود را ارائه می‌دهند. این شرکت برای نوآوری، به مرتفع ساختن نیازهای گوناگون خریداران و مسئولیت‌پذیری در قبال افراد ناشنوا یا کم‌شنوا ارزش بسیاری قائل است. به خصوص افرادی که توانایی خریداری و استفاده از دستگاه‌های کمک‌شنوایی را ندارند، در سرتاسر دنیا مورد حمایت و پوشش بنیاد شنیدن جهان (Hear the World Foundation) قرار می‌گیرند.

فوناک یکی از قدرتمندترین برند‌های سونووا است. سونووا همچنین مالکیت برندهای دیگری از قبیل ادونسد بایونیکس (Advanced Bionics)، یونیترون (Unitron) و گروه شنوایی کانکت (Connect Hearing Group) را در اختیار دارد.

تاریخچه‌ی سونووا (هولدینگ فوناک سابق)

لوگو فوناک - Phonakاین شرکت ابتدا با نام ای‌جی فر الکتروآکوستیک (AG fur Elektroakustik) توسط سرمایه‌گذاران فرانسوی و بلژیکی‌اش در زوریخ بنا نهاده شد. هجده سال بعد تمام سهام شرکت توسط فردی به نام ارنست ریس (Ernst Rihs) خریداری گردید که بعدها او این سهام را با افراد خانواده‌اش و بدا دیثلم (Beda Diethlem) به شراکت گذاشت. اولین محصول بسیار موفق این شرکت در سال 1978 عرضه شد و سوپرفرانت (SuperFront) نام داشت و میزان تقویت صوت ارائه شده توسط آن، در آن زمان بی رقیب بود. زمانی که متخصصین به نقش بسیار مهم و پررنگ شنوایی در دوران کودکی پی بردند، این شرکت تنظیماتی بر روی سوپرفرانت انجام داد تا برای کودکان نیز قابل استفاده باشد.

اواخر دهه‌ی هفتاد و هشتاد میلادی، بازه‌ای بود که جهانی شدن در آن بسیار رایج گردیده بود. فوناک نیز علاقه‌مند بود به این جنبش بپیوندد و حضور خود را پررنگ‌تر کند که در نتیجه، مراکز بازاریابی محصولات فوناک در فرانسه و آلمان گشوده شدند. در سال 1985 هولدینگ فوناک ای‌جی شکل گرفت تا به عنوان هولدینگ گروه فوناک نقش ایفا کند، و در سال 1987 این شرکت دفتر مرکزی خود را به شهر کوچکی به نام استافا در لیک زوریک انتقال داد. در سال 1989 فوناک گستره‌ی بازاریابی خود را به آمریکا گسترش داد که این موضوع شش سال پس از استفاده‌ی رونالد ریگان (Ronald Reagan) از سمعک در ملا عام بود. استفاده‌ی رییس جمهور وقت آمریکا از محصولات کمک‌شنوایی در مقابل چشمان عامه‌ی مردم، سبب شده بود که مردم استفاده از سمعک و تکنولوژی‌های شنوایی را عیب تلقی نکنند و تقاضا برای این محصولات به طور روز افزون افزایش می‌یافت.

دهه‌ی نود میلادی دهه‌ی نوآوری‌های فوناک بود. در سال 1992 این شرکت برای اولین بار با موفقیت تمام، رایانه‌ی شنوایی پیکس (PiCS) را عرضه کرد که برای زمانی که سیستم‌های اف‌ام (FM) در دسترس نبودند، راهکار ایده‌الی بود. فروش گروه فوناک از صد میلیون دلار در سال 1994 عبور کرد و بیست درصد سهام آن برای خرید به صورت عمومی در دسترس قرار گرفت که زمینه‌ساز موفقیت بیشتر شرکت گردید.

در اواسط دهه‌ی نود میلادی فوناک همچنان به گسترش و ارتقاء رایانه‌ی شنوایی پیکس ادامه می‌داد و تکنولوژی چند میکروفونی را با نام آدیوزوم (AudioZoom) برای آن تدارک دید که به کاربر امکان انتخاب از بین برنامه‌های مختلف برای شنوایی بهتر در محیط‌های گوناگون را می‌داد. در سال 1996، این شرکت، فوناک استفنسن (Phonak Stephenson) را که در نروژ قرار داشت خریداری کرد. فوناک همچنین کوچکترین گیرنده‌ی اف‌ام تا آن زمان را با نام مایکرولینک (MicroLink) در همان سال به بازار عرضه نمود. با توجه به موفقیت‌های اخیر، این شرکت دریافت که راه پیشرفت، ارتقاء و گسترش تکنولوژی است. بنابراین در سال 1997 مرکزی برای تکنولوژی و نوآوری در استافا ایجاد کرد.

مرکز تکنولوژی و نوآوری فوناک، نتیجه بخش بود. در سال 1999 فوناک اولین سمعک تمام دیجیتال در جهان را تولید کرد. این سمعک که کلارو (the Claro ) نام داشت از گیرنده‌ی اف‌ام داخلی مایکرولینک، تکنولوژی آدیوزوم و قابلیت کنترل مخفی از راه دور بهره می‌برد.

سال 2003 فوناک اولین تولیدی خود را در چین راه‌اندازی کرد، همچنین سمعک اسمارت‌لینک (SmartLink) را عرضه نمود که اولین سمعک با قابلیت استفاده از بلوتوث در بازار بود. در سال 2004 این شرکت سمعک ساویا (Savia) را طراحی کرد که شنوایی طبیعی را به واسطه‌ی تکنولوژی دیجیتال و بدون دردسر برای مصرف‌کنندگانش به ارمغان می‌آورد. سال 2004 شاهد عرضه‌ی سمعک پرسیو اوپن (Perseo Open) توسط فوناک بود که به منظور رفع مشکلات ناشی از پوشاندن کامل مجرای شنوایی بهینه‌سازی شده بود. در سال 2005 نیز فوناک انواع بسیار متنوعی از سمعک‌ها را برای رفع نیازهای گوناگون به بازار عرضه کرد.

در سال 2006 افرادی با کاهش شنوایی شدید که اغلب در استفاده از انواع سمعک‌ها نیز مشکل داشتند، می‌توانستند از سمعک‌های جدید فوناک با نام مایکروپاور (microPower ) که با تکنولوژی گیرنده درون مجرای شنوایی (Receiver In the Canal) کار می‌کردند، بهره ببرند. در همان سال و احتمالا با مشاهده‌ی روند رو به رشد دستگاه‌های پخش موسیقی شخصی و ام‌پی‌تری پلیرها، فوناک تصمیم به راه اندازی مرکز شنیدن جهان (Hearing the World) گرفت تا آگاهی جهانی را از عواقب اجتماعی و روانی کاهش شنوایی، ارتقا بخشد و اهمیت جلوگیری از آسیب‌های شنوایی را پررنگ‌تر نماید.

هولدینگ فوناک در سال 2007 نام تازه‌ی هولدینگ سونووا را به خود پذیرفت اما همچنان برند سمعک‌های فروخته شده توسط این شرکت، فوناک باقی‌ماند. این شرکت همچنین تولیدی دیگری در ویتنام بنا گذاشت و گروه ایمپلنت‌های آکوستیک فوناک را در لوزان سوییس افتتاح کرد تا تحقیق و توسعه‌ی ایمپلنت‌های گوش میانی را به عهده بگیرند.

سمعک نایدا (Naida) در سال 2008 ارائه شد و اولین سمعک ضدآب فوناک مخصوص استفاده‌ی افراد با کاهش شنوایی شدید بود. این سمعک مانند سمعک آئودیو یس (Audeo YES) که در سال 2009 ارائه گردید و طراحی بهتر و تکنولوژی پیشرفته‌تری داشت، با استقبال فراوانی روبه‌رو شد.

در سال 2010 این شرکت دو ابداع جدید انجام داد: میکروچیپ‌های Spice Generation و Dynamic SoundField. میکروچیپ‌های نسل اسپایس، رقم حیرت انگیز 16 میلیون ترانزیستور در یک چیپ 65 نانومتری را جای داده بودند که قادر به پردازش 200 میلیون پردازش در ثانیه بود و حافظه‌ی بزرگی نیز برای آنها در نظر گرفته شده بود. مشخصات حیرت آور نسل اسپایس، استاندارد جدیدی در تکنولوژی میکروچیپ‌های پس از خود وضع کرد. داینمیک ساوندفیلد نیز یک نرم‌افزار مخصوص بود که قابلیت فهم صدا در محیط‌های شلوغ را فراهم می‌کرد.

فوناک در زمان حال

امروزه فوناک طیف وسیعی از سمعک‌ها را برای رفع نیازهای گوناگون بزرگسالان و کودکان ناشنوا یا کم‌شنوا ارائه می‌کند. بعضی از آنها تقریبا نامرئی هستند و کاملا در مجرای شنوایی قرار می‌گیرند، و بعضی دیگر ضدآب و گرد و غبارند. بعضی مخصوص شنیدن در محیط‌های پر سروصدا طراحی شده‌اند و بعضی دیگر از نظر اقتصادی به صرفه‌تر هستند.

از مهمترین ویژگی های سمعک های فوناک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • NoiseBlock: برای محو کردن نویز یا سایر عوامل مزاحم که مانع شنیدار راحت می‌شوند
  • WhistleBlock: برای حذف سوت فیدبک
  • تکنولوژی صحبت در باد (Speech in Wind): برای کاهش تداخل صدای باد با صحبت افراد
  • DuoPhone: اجازه‌ی شنیدن صدا از طریق هر دو سمعک را  هنگاماستفاده از تلفن می‌دهد تا کمک بیشتری به درک گفتار بنماید.
  • Auto StereoZoom: بر روی تقویت صوت دلخواه شما در یک مکالمه در محیط‌های شلوغ تمرکز می‌کند
  • SoundRecover: امکان شنیدن صداهای فرکانس بالا مانند صدای پرندگان و صدای کودکان را فراهم می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید