درباره اتیکن و تاریخچه آن

شرکت اتیکن در دانمارک

اتیکن یک تولید کننده‌ی سمعک با حضور در عرصه‌ی بین‌ المللی است که خود را به توجهی که به خریدارانش معطوف کرده است، مفتخر می‌داند. با توجه پررنگی که این شرکت به تحقیق و توسعه دارد، توانسته است از سال 1991 تا کنون 20 جایزه در زمینه‌های گوناگون صنعت سمعک و تجهیزات کمک‌شنیداری کسب کند. اتیکن در 22 کشور دفتر فروش دارد، 80 توزیع کننده‌ی محصولات اتیکن در سراسر دنیا پخش شده‌اند و حدود 3000 کارمند در استخدام این شرکت قرار دارند. با ارائه‌ی خدمات به بیش از 100 کشور جهان، این شرکت به تولید سمعک های پیشرفته برای بزرگسالان و کودکان می‌پردازد که این محصولات شامل دستگاه‌های کمک‌شنوایی متصل شونده به استخوان نیز می‌گردد.

تاریخچه‌ی اتیکن

اتیکن بیشتر از صد سال پیش توسط فردی دانمارکی به نام هانس دمانت (Hans Demant) بنا گذاشته شد. دمانت از پایه‌گذاری اتیکن یک هدف کاملا شخصی داشت: کمک به همسرش کامیلا (Camilla) که از کاهش شنوایی رنج می‌برد. اگرچه هانس و کامیلا شانس دسترسی به بهترین پزشکان برلین و وین را برای معاینه‌ی گوش‌های کامیلا داشتند، در آن زمان نه جراحی و نه تکنولوژی خاصی برای بهبود وضعیت شنوایی کامیلا وجود نداشت. در همان زمان الکساندرا، شاهدخت ولز، با شاهزاده آلبرت (Albert) ازدواج کرد و ملکه‌ی انگلستان شد. در آن زمان مردم متوجه شدند که الکساندرا نیاز به استفاده از سمعک الکتریکی آکوستیکان (Acousticon) دارد زیرا وی در طی مراسم تاجگذاری خویش از آن استفاده کرد و این سمعک در آن زمان بسیار بزرگ و مشخص بود. در سال 1903 هانس دمانت به انگلستان سفر کرد تا دستگاه آکوستیکان را برای همسر خود خریداری کند و همسرش متوجه شد که این دستگاه کمک شایانی به بهبود شنیداری او می‌کند. دمانت دریافت که قطعا تعداد زیادی انگلیسی‌ نیاز به استفاده از سمعک دارند. بر این اساس، وی با شرکت آمریکایی جنرال آکوستیک (General Acoustic) وارد شراکت شد و به واردات و فروش دستگاه‌های آکوستیکان در دانمارک مشغول گردید.

شرکت هانس مدام سهم بیشتری از بازار را به دست می‌آورد و پس از درگذشت هانس، فرزندش ویلیام (William) اداره‌ی شرکت را در دست گرفت. در طی جنگ جهانی دوم واردات به خصوص از آمریکا تقریبا غیر ممکن گردیده بود و این موضوع، ویلیام را به فکر تولید و عرضه‌ی دستگاه‌های ساخت شرکت خودشان انداخت و پس از آن نیز اقدام به صادرات محصولات خود به دیگر کشورهای اروپایی نمود. پس از جنگ، او قراردادی با چارلز لمان (Charles Lehmann) آمریکایی منعقد کرد که به موجب آن بنا به تاسیس شرکتی گذاشته شد که قطعات سمعک را خریداری کند و به دانمارک بفرستد. این شرکت به نام امریکن دنیش اتیکن (American Danish Oticon) شناخته شد که ترکیبی از دو واژه‌ی یونانی اوتی (Oti) به معنای گوش و کان (Con) به معنای همراه بود. ویلیام نهایتا در سال 1946 نام شرکت را به طور کامل به اتیکن تغییر داد.

تا سال 1954 که اتیکن پنجاهمین سالگرد تاسیسش را جشن می‌گرفت، این شرکت اولین عرضه‌کننده‌ی سمعک در دانمارک بود. در سال 1965 اتیکن شعبه‌ی خود را در آمریکا افتتاح کرد و شعبات دیگری را در سوییس، نروژ، نیوزلند، فرانسه، اسکاتلند، ژاپن، آلمان و ایتالیا بنا گذاشت. ویلیام و همسرش سهام خود در هولدینگ ویلیام دمانت را وقف بنیاد اتیکن نمودند که این بخش خیریه را به بزرگترین سهامدار کل شرکت با شصت درصد سهام کل تبدیل نمود. واحدهای تولید دیگری نیز در دانمارک و اسکاتلند در سال 1973 گشوده شدند تا پاسخگوی رشد تقاضا باشند.

مرکز تحقیقات اریک شولم (Eriksholm)

در سال 1977 با ظهور شرکت‌های دیگر تولید محصولات کمک‌شنوایی و تنگ‌تر شدن عرصه‌ی رقابت در این بازار، اتیکن مرکز تحقیقات اریک شولم را تاسیس نمود تا برتری خود بر بازار را حفظ کند. این مرکز بزرگترین مرکز تحقیقات روانی-شنوایی در دنیاست و در نزدیکی هلسینگر دانمارک قرار دارد. این اقدام اتیکن به ثمر نشست و نهایتا اتیکن موفق شد اولین سمعک درون گوشی خود که از مابقی محصولات تا آن زمان کوچک‌تر و مخفی‌تر بود را تولید و به بازار عرضه نماید. مرکز تحقیقات اریک شولم در راس فلسفه‌ی شعار اتیکن، یعنی “اول مردم” قرار دارد، و به نقل از وبسایت این مرکز، اهداف آن تعمدا با اهداف گروه‌های تحقیقاتی دیگر متفاوت است:

” اریک شولم وقف تولید تکنولوژی‌های کمک‌شنوایی جدید و نوآورانه نشده است، بلکه این مرکز مختص برقراری ارتباط فرد به فرد با تک تک مصرف‌کنندگان لوازم کمک‌شنوایی است تا با در نظر گرفتن شرایط دنیای واقعی ما بتوانیم نیازها و انتظارات روزمره‌ی این افراد را شناسایی کنیم و در راستای رفع آنها اقدام نماییم. به کمک آنچه ما در اریک شولم به دست می‌آوریم، می‌توانیم راهکارهایی ارائه کنیم که نه تنها به شما کمک می‌کند بهتر بشنوید، بلکه زندگی بهتری را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد.”

پیشرفت‌های دیگر

در سال 1977 اتیکن اولین سمعک درون گوشی را ارائه کرد که از تمامی سمعک‌های موجود کوچک‌تر بود. این شرکت پیشرفت پایداری را تجربه کرد و در اواسط دهه‌ی نود میلادی آغاز به خریداری  شرکت‌های مختلف نمود. در سال 1995 اتیکن، برنافون (Bernafon) که یک شرکت سوئدی تولید کننده‌ی لوازم کمک‌شنوایی بود را خریداری کرد و در سال 1997 نیز شرکت فونیک ای‌یر (Phonic Ear) را به زیر مجموعه‌هایش اضافه نمود. اتیکن اولین شرکت سازنده‌ی سمعک تمام دیجیتال دیجی‌فوکوس (DigiFocus) در سال 1996 بود و این سمعک پیشرفته، راه را برای رشد هرچه بیشتر اتیکن هموار کرد.

در سالهای 1999 و 2000 میلادی نیز به ترتیب شرکت‌های دناکام (Danacom) و اینترآکوستیکس (Interacoustics) توسط اتیکن خریداری شدند. این شرکت در سال 2003 به صورت بازار مشترک با سنهایزر (Sennheiser) آلمان اقدام به فعالیت نمود و پس از آن در سالهای 2008 و 2009 نیز به ترتیب شرکتهای امپلیووکس (Amplivox) و گراسون استدلر (Grason Stadler ) را خرید.

در سال 2007 اتیکن سمعک ایپاک (Epoq) را معرفی کرد که یک دستگاه پیشرفته‌ی بی‌سیم بود و از طراحی بسیار ظریفی بهره می‌برد.

امروزه اتیکن دومین تولیدکننده‌ی لوازم کمک‌شنوایی در سرتاسر جهان است و و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دستگاه‌های تشخیص و شنوایی سنجی نیز به شمار می‌رود. این شرکت انواع بسیار گوناگونی از محصولات را برای سبک زندگی‌ها، سلایق و احتیاجات گوناگون ارائه می‌کند.

چه چیزی باعث تمایز آنها می‌شود؟

اتیکن از شعار “اول مردم” به عنوان سرخط تمامی سیاست‌ها و فعالیت‌هایش استفاده می‌کند. این شعار در طراحی محصولات، پروسه‌های تحقیقاتی و خدمات پس از فروش آنها تجلی می‌یابد تا تکنولوژی‌هایی با محوریت نیاز مردم به بازار ارائه دهند. این هدف، سبب تمایز ویژه‌ی اتیکن از بقیه‌ی شرکت‌های بزرگ و موفق این صنعت می شود. آنها به جای قراردادن تصمیمات شرکت در دست هیئت مدیره، توسط بنیاد اتیکن هدایت می‌شوند که به جای اهداف مادی، اهداف بسیار والاتری را پی گرفته است. بنیاد اتیکن با دو هدف مرتبط به هم هدایت می‌گردد: بهبود کیفیت زندگی افراد ناشنوا یا کم‌شنوا، و گسترش دامنه‌ی فعالیت بنیاد اتیکن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید