شنبه , ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
Home » مقالات » چه انتظاراتی از یک کلینیک شنوایی و شنوایی شناس باید داشته باشید

چه انتظاراتی از یک کلینیک شنوایی و شنوایی شناس باید داشته باشید

اگر شما احساس می کنید که مشکل شنوایی دارید و میخواهید برای رفع مشکل خود به یک متخصص شنوایی شناسی مراجعه کنید، توصیه می کنم که برای انتخاب یک کلینیک شنوایی مناسب این مقاله را حتما بخوانید چراکه به شما کمک خواهد کرد که بدانید که از یک ادیولوژیست چه چیزهایی را باید انتظار داشته باشید و مشخصات یک کلینیک شنوایی خوب چیست.

یک کلینیک شنوایی باید فضایی مناسب، آرام و مطمئن داشته و از تجهیزات بروز و کالیبره (تنظیم شده) برای انجام تستهای شنوایی استفاده کند. ادیولوژیست باید به حد کافی وقت برای انجام مراحل آزمایش و مشاوره داشته باشد تا مراجعه کننده با آرامش خاطر سوالاتی که در ذهن دارد عنوان کند و جواب مناسب را بشنود. حق هر مراجعه کننده است که اطلاعات کامل در مورد مشکل شنوایی و موارد دیگر نظیر سمعک در اختیارش گذاشته شود. بطور کلی مراحل ارزیابی شنوایی مراجعین به یک کلینیک شنوایی استاندارد به این صورت می باشد:

در مرحله اول، متخصص شنوایی شناس از فرد مراجعه کننده در رابطه با مشکلات شنوایی که دارد سوالاتی را مطرح می کند. سوالاتی نظیر: علت مراجعه، سن، شغل و … سپس با درنظر گرفتن این اطلاعات، ادیولوژیست کانال گوش فرد را بوسیله اتوسکوپ مورد بررسی قرار میدهد تا از تمیز بودن کانال گوش از ترشحات و سالم بودن پرده گوش مطمئن شود. سپس آزمایش تیمپانومتری برای بررسی عملکرد گوش میانی و پرده گوش انجام می شود. بعد از انجام این آزمایش و اطمینان از اینکه پرده گوش کاملا سالم است، نوبت به انجام ادیومتری میرسد.

ادیومتری درون اتاقک آکوستیک انجام می شود و قبل از شروع، توضیحات کاملی از نحوه انجام این آزمایش به فرد داده می شود.بطور کلی ادیومتری شامل تستهای زیر می باشد:

  • تست PTA – Pure Tome Audiometry (آزمایش تون خالص)
    • تست Pure Tone Air Conduction (آستانه های هوایی)
    • تست Pure Tone Bone Conduction (آستانه های استخوانی)
  • تست Speech Audiometry – (آستانه گفتاری)
  • تست SDS – Speech Discrimination Score (درصد تشخیص گفتار)

تست Pure Tone Air Conduction – (آستانه تون خالص هوایی)

برای انجام این تست، ابتدا هدفون بر روی دو گوش فرد قرار داده می شود و هر گوش بطور مجزا آزمایش می شود. در این آزمون، صدای تون خالص شبیه صدای بوق در فرکانسهای ۲۵۰Hz, 500Hz, 1000Hz, 2000Hz, 4000Hz, 8000Hz درشدتهای مختلف به گوش فرد ارسال می شود و کمترین شدت صوتی که فرد قادر به تشیص آن می باشد به عنوان آستانه هوایی آن فرکانس در نظر گرفته می شود.

تست Speech Audiometry

بعد از انجام تست PTA، ادیولوژیست میانگین شدت سه فرکانس ۵۰۰Hz, 1000Hz و ۲۰۰۰Hz را محاسبه کرده و بدین ترتیب میانگین آستانه گفتاری فرد (SRT یا SAT) بدست می آید. با اضافه کرده ۳۵ دسیبل به این عدد، آستانه شنوایی راحت فرد محاسبه می شود و کلماتی دو سیلابی نظیر “مادر”، “ماشین”، “جنگل” و … با این شدت برای فرد توسط ادیولوژیست خوانده می شود. شدت صدای ارسالی توسط ادیولوژیست به تدریج کاهش پیدا کرده و کمترین شدتی که فرد قادر به تشخیص کلمات می باشد، به عنوان آستانه گفتاری فرد در نظر گرفته می شود.

تست SDS

برای انجام این آزمایش، شدت دستگاه ادیومتری بر روی آستانه شنوایی راحت فرد (میانگین آستانه گفتاری + ۳۵ دسیبل) تنظیم شده و ۲۵ کلمه تک سیلابی نظیر “آب”، “باد”، “خاک”، “نفت” و … توسط ادیولوژیست برای فرد خوانده می شود. هر پاسخ صحیح به کلمات خوانده شده، شامل ۴ امتیاز می باشد که در مجموع ۱۰۰ امتیاز بصورت درصدی برای ۲۵ کلمه در نظر گرفته می شود. به عبارتی دیگر، اگر فرد به تمامی کلمات پاسخ صحیح بدهد، میزان SDS فرد برابر با ۱۰۰ درصد خواهد بود و به ازای هر پاسخ نادرست، ۴ درصد از ۱۰۰ درصد SDS کاسته می شود. هر چقدر SDS فرد به ۱۰۰ نزدیکتر باشد، نشاندهنده سالم بودن عصب شنوایی می باشد.

تست Pure Tone Bone Conduction (آستانه تون خالص استخوانی)

ابتدا وسیله ای فلزی که اصطلاحا به آن تل باند گفته می شود، بر روی استخوان برجسته پشت گوش قرار داده می شود و بوسلیه دستگاه ادیومتری، صدای تون خالص شبیه بوق در فرکانسهای ۲۵۰Hz, 500Hz, 1000Hz, 2000Hz و ۴۰۰۰Hz در شدت های نزدیک آستانه های هوایی بدست آمده ارسال می شود که این صداها باعث مرتعش شدن تل باند شده و در نتیجه با این روش، حلزون شنوایی (سلولهای حسی شنوایی) بطورمستقیم تحریک شده و از فرد درخواست می شود با شنیدن صدای بوق، پاسخ دهد. به تدریج شدت صوت توسط ادیولوژیست کاهش پیدا میکند و کمترین شدت صوتی که فرد قادر به شنیدن آن می باشد، به عنوان آستانه استخوانی فرد ثبت می شود. با مقایسه آستانه های استخوانی و هوایی می توان نوع افت شنوایی را تعیین کرد و بسته به نوع افت شنوایی و معاینات انجام شده توسط ادیوبوژیست، فرد یا برای انجام درمانهای دارویی و پزشکی به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده می شود و یا اینکه با بررسی شکل ادیوگرام و شدت افت شنوایی توسط ادیولوژیست، مناسبترین نوع سمعک برای فرد تحویزمی شود.

نکات بسیار مهم

۱٫  دقت داشته باشید، که همواره گرانترین سمعک، بهترین نیست. در صورتیکه آزمایشات ادیومتری با دقت و حوصله فراوان انجام نشود، اطلاعات نادرستی برای انتخاب نوع سمعک بدست می آید که این امر باعث می شود که حتی گرانترین و پیشرفته ترین سمعکها نیز نتوانند، نیازهای شنیداری فرد را مرتفع سازند و فرد لذت خوب شنیدن را هیچگاه درک نخواهد کرد.

۲٫ اطمینان حاصل کنید که در همان جلسه اول تنظیم سمعک، احساس رضایت از شنیدن را بطور کامل داشته باشید و نباید صدای فرد و همچنین صدای سوت سمعک باعث آزار شما شود.

۳٫ جق شماست که بطور آزمایشی از سمعک تجویز شده به مدت ۳ هفته، استفاده کرده و در صورت عدم رضایت، سمعک را پس داده و وجه خود را کامل دریافت کنید.

۴٫ تمامی سمعکهای ارائه شده توسط شرکتهای معروف دارای گارانتی دو تا سه سال می باشد.

۵٫ انجام تمام تستهای شنوایی برای تجویز سمعک و مشاوره برای انتخاب سمعک کاملا رایگان می باشد.

About تیلا موسوی

تیلا موسوی
فارغ التحصیل کارشناسی شنوایی شناسی از دانشکده توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی.

Check Also

سمعک های CROS و BICROS

سمعک های کراس (CROS) و بای کراس (BICROS) برای شنوایی یکطرفه (SSD)

هنکامی که فرد با دو گوش خود می شنود، مغز می تواند جهت صدا و همچنین …

One comment

  1. سلام من گفتاردرمان هستم و توضیحات مختصری در مورد تست ها داشتم که مطالب شما خیلی به دردرم خورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *